Guldresan - tur och retur

Att ta många returer är nyckeln till framgång i basket.
Det vet inte minst Luleå Basket, som i de få matcher som laget förlorat i ligan i år haft problem med just den detaljen i spelet.
I dag är det upp till bevis för Luleå-tjejerna när de ställs mot gästande Jämtland Basket som har ett par av ligans vassaste returtagare på banan.

LULEÅ2007-01-27 06:00
Det är bäddat för en stentuff kamp under korgarna i Pontushallen i dag när Jämtland, som korats till Årets Lag, i "Republiken" kommer till Luleå.
- Deras amerikanska Beth Swink tar i snitt elva returer i match och den andra amerikanskan Melanie Boeglin nästan sex returer i snitt så där har vi nåt att jobba på, säger Luleå-coachen Dennis Pihl om dagens utmaning.
Pihl håller med om vikten av bra returtagning och erkänner att hans lag haft jobbigt med returerna i förlustmatcherna.
- Jag tycker att vi klagar på brister i returtagningen för jämnan och vill prestera mycket bättre. Men samtidigt, när man skärskådar statitistiken så visar det sig att vi är tredje bästa lag i damligan på den fronten. Så kanske är vi lite väl krävande i bland.., funderar Luleå-coachen.

"Katta" snittar nio
I Luleå Basket är som väntat Katarina Andersson den stora spelaren i returtagningen med i snitt drygt nio returer per match och inte långt efter är Christy Bacon med 7,47 returer i snitt per match.
"Katta" och Christy kan nu ställa in sig på krig under korgarna i dagens ligakamp, som lär bli en verkligt het drabbning.
LBBK hade det jobbigt med Jämtland i bortamötet och vann till sist en jämn kamp med tre poäng.
- Jag räknar med något liknande nu. Jämtlands tabellplacering som åttonde lag är klart missvisande. De har spelat jämnt mot alla topplagen och är det lag i ligan som spelat flest jämna matcher. Vid åtta av 15 matcher har differensen varit fyra poäng eller mindre, och av dessa matcher har de vunnit hälften. Jämtland är ett lag som med ännu bättre flyt har kapacitet för att avancera i tabellen till en säker slutspelsplats, tror Pihl.
Gästernas amerikanskor är duktiga i returtagningen, men de är också effektiva i poängmaskiner. Melanie Boeglin gör i snitt 21,17 poäng och Beth Swink 20,33 poäng i matcherna och på det är bara Cisti Greenwalt, Eskilstuna (23,00) och Leah Metcalf, Marbo Borås (21,50) vassare i ligan.
- Melanie Boeglin är ruskigt kvick och hittar väldigt bra lösningar under korgen. Swink är en komplett lirare. Utöver dessa båda har Jämtland några bra skyttar som kompletterar stjärnorna på ett bra sätt.

"Blir stentufft"
Trots de starka amerikanskorna i Jämtland räknar ändå Dennis Pihl med seger i dagens fight.
- Det blir stentufft, men vi borde klara segern. Vi har fyra raka nu och det känns bra. Det vi jobbar hårt med nu är hitta rollerna i anfall. I de två segermatcherna mot Eskilstuna och Norrköping senast fick Maria ( Näsström) och Katarina (Andersson) dra ett väl stort lass offensivt. Det gäller för oss att hitta en bättre balans i det avseendet. Jag kan tänka mig att Carrie Bacon känner sig lite irriterad över att inte få utrymme offensivt.
Mina Maksimovic, hur har hon kommit in i laget?
- Hennes problem hittills har varit att hitta domarnivån. Mot Eskilstuna fick hon snabbt två foul och hade bara sex och en halv minuts speltid i matchen. Men några matcher till så har hon säkert lärt sig domarna.
I det stora är det mesta uppåt i Luleå Basket och Pihl glädjer sig åt att ha en bred trupp och många olika spelartyper i laget.
- Det är en klar styrka för oss, slutar Luleåtränaren.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!