Ex-Luleåspelare gjorde snabbaste SHL-målet – någonsin

Snabb.  Alexander Viklund , till höger, stod för SHL-historiens snabbaste mål när han satte pucken i nät för Karlskrona redan efter fem sekunder. Med på bilden är även Mattias Granlund. Bilden togs när Kuriren träffade de två norrbottningarna inför SHL-säsongen.

Snabb. Alexander Viklund , till höger, stod för SHL-historiens snabbaste mål när han satte pucken i nät för Karlskrona redan efter fem sekunder. Med på bilden är även Mattias Granlund. Bilden togs när Kuriren träffade de två norrbottningarna inför SHL-säsongen.

Foto: Petra Isaksson

Luleå2015-10-23 20:01

Alexander Viklund i Karslkrona, som är hockeyfostrad i Luleå Hockey, stod för en historisk bedrift i dagens SHL-möte mot Frölunda. Inte nog med att han gjorde sitt första SHL-mål någonisn, han slog även till med det snabbaste SHL-målet genom tiderna. Redan efter fem sekunder hade han nätat och det var en sekund snabbare än det tidigare rekordet.

– Det går väldigt fort, jag ser att de sjabblar med pucken och får tid med pucken, säger rekordskytten i C More.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!