Ett perfekt avslut

Ni har hört den om IFK Luleå och övertidsminuter.  Nu har det hänt igen.  Linus Johansson dundrade in 1-0 borta mot Anundsjö i 93:e minuten.  - Helt obeskrivligt, säger matchhjälten.

Foto:

Luleå2010-09-20 06:00
Femte matchen i höst som IFK Luleå plockar poäng på övertid. Man kan minst sagt påstå att laget har en extra hjälpande hand från ovan. För andra gången var det Linus Johansson som klev fram och hjälpte IFK till tre väldigt viktiga poäng. När klockan hade rullat in på tredje övertidsminuten peggade han upp bollen på den regndränkta planen i Anundsjö, tog sats och gick på kraft. Smack. 1-0. Sekunden efter blåste huvuddomaren Peter Boije i pipan - slut. "Helt underbart"
- Helt obeskrivligt, jag trodde inte det var sant. Jag fick på en riktig praktträff, som deras målvakt var på, men bollen vobblade in i vänstra hörnet. Helt underbart, säger IFK-spelaren Linus Johansson. - Det är en sak om något sådant här händer när vi leder med 5-0 och matchen är avgjord, men att det ska hända i sista sparken och vara helt avgörande finns
inte, fortsätter Johansson. När Norrbottens-Kuriren når honom per telefon i omklädningsrummet 25 minuter efter slutsignalen är det svårt att höra något. Lagkamraterna tjuter fortfarande av segerglädje i bakgrunden. Viktig seger
- Det var ingen lätt match. Det hade regnat i fyra dagar här så gräsmattan var inte den bästa, säger IFK-tränaren Fredrik Waara. Samtidigt vann Skellefteå med 4-0 borta mot Robertsfors, så segern var otroligt viktig för IFK. Ersboda väntar
Annars hade västerbottningarna passerat i tabellen. Nu skiljer det fortfarande en poäng med två omgångar kvar. Men Skellefteå har det tuffaste spelschemat med Sollefteå borta i nästa omgång. Ett Sollefteå med måltjuven Daniel Johansson, som lirat allsvenskt med IFK Göteborg. IFK har också en tuff match i nästa omgång när Ersboda kommer på besök på Skogsvallen. - Avslutningen blir en riktig rysare, menar Fredrik Waara.

Anundsjö-IFK Luleå 0-1 (0-0)

IFK Luleås sena mål

27/7: IFK Luleå-Skellefteå 3-3, Linus Johansson (90).

15/8: IFK Luleå-Robertsfors 2-1, Johan Isaksson (90). 21/8: Umedalen-IFK Luleå 1-2, Per Mettävainio (90). 29/8: IFK Luleå-Mariehem 2-2, Jonas Berg (90). 18/9: Anundsjö-IFK Luleå 0-1, Linus Johansson (93).
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om