Dags för idrottsklassiker
I helgen är det dags igen för en riktig klassisker i den norrbottniska idrottshistoria. Det handlar om Barentskampen i friidrott, som tidigare hette Kalottkampen.
Året efter gick kampen i Kiruna och då vann Sverige. Efter kriget 1945 kom Nordfinland med i kalottkampen och senare även Island, där tre kamper avgjorts genom åren, senast 1994.
Därefter blev det för dyrt att ha med Island som drog sig ur kalottkampsutbytet.
På senare år har Ryssland inbjudits att delta i samband med att kampen 2001 ändrade namn till Barentskampen, men fram till 2005 har Ryssland inte deltagit.
Bröllopsfest
I år är det Nord-Finland som arrangerar den 62:a Barentskampen i finska Pello med idrottsföreningen Pellon Ponsi och Pello kommun som arrangörer.
Pello, med 4.500 invånare, ligger norr om polcirkeln vid Torne älv. Till Torneå är det tolv mil och till Rovaniemi elva mil.
Samtidigt med Barentskampen arrangeras bröllopfesten "Poikkinainti", som arrangörerna tror ska ge gästande friidrottare ytterligen en minnesvärd upplevelse i Pello.
Många fina resultat har genom åren noterats i Barentskampen av främst en rad finska landslagsstjärnor. Behöver bara nämna Kemis tunge kulstötare Mika Halvari som 1995 klämde i med hela 21.50, ett resultat som man troligen vinner EM i Göteborg i sommar på. Islänningen Einar Vilhjalmssons 86,80 i spjut från 1992 är också ett vackert rekord.
Svenskt rekord
Totalt tillhör 24 av 43 rekord finska friidrottare i den statistik som så förtjänstfullt följts upp av Ivar Söderlind, Umeå.
Konkurrensen i Barents-statistiken är hård men det finns trots allt ett par svenska herrar som ståtar med rekord.
Den ene är norrbottningen Mikael Svensson, Boden och Piteå, som 1991 gjorde fantastiska 3,37,88 på 1.500 meter.
Den andra är Umeås hinderlöpare Bengt Persson som sprang 3.000 hinder på 8,33,8 sommaren 1968.
På damsidan är det också få svenskar i rekordlistan. Men en norrbottnisk tjej har ett lysande rekord. Det är givetvis Kalix spjutkastartjej Karin Bergdahl som 1985 gjorde svenska rekordet 63,64 med gamla spjutet.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!