Buggar mot medalj
På lördag blir det stor dansfest i Luleå. Det är Luleå Bugg och Swing, som är en av Norrlands största dansföreningar, och som för första gången i klubbens historia arrangerar Grand Prix i bugg. - Vi har också stora förhoppningar om många segrar och pallplatser, säger Jan-Olof Folkesson, tävlingsbas.
Foto:
rock ?n? roll , lindy hop samt boggie woggie.369 dansare från hela landet är anmälda till GP-tävlingen, och arrangörerna hoppas att Pontushallen ska fyllas till sista plats med en entusiastisk publik."Stort uppsving"
- Danssport är idag större än någonsin genom den uppmärksamhet som sporten fått genom TV 4-satsningen "Let?s dance", och vi har fått ett stort uppsving här i Luleå. - Med anledning av det är vi också den största klubben i tävlingen med hela 81 anmälda dansare, fortsätter Jan-Olof Folkesson.Vid en presskonferens på Bergnäsgården på onsdagen visade en barn och ungdomsgrupp från Luleå Bugg och Swing upp sina färdigheter och de olika danstilar som dansas av elitdansare i klubben.Yngst och äldst
I samband med uppvisningen poängterades att just danssport är en av de mest jämlika sporter som finns.- Dansen vänder sig till olika åldrar och kategorier. Den äldsta deltagaren i klubben är 64 år och den yngsta sex år, något som visar spännvidden på vår dansverksamhet.Och dagen till ära dansade också klubbens äldste, 64-årige entusiasten Fred Nyström och sexåriga Simone Higberg en trevlig och bejublad bugg tillsammans.Många om budet
I helgens GP-tävling lär det bli tuff strid om segrarna med många duktiga dansare till start. Hemmaföreningen Luleå Bugg och Swing sätter sitt hopp till flera duktiga danspar.Ett av dem är Samuel Higberg och Anna Forss, som avancerat upp till ungdomsklassen. På lördag tävlar paret i klasserna Bugg ungdom B och Lindy hop ungdom nationell.- Vi siktar absolut på att få stiga högst upp pallen, säger Anna Forss bestämt och får medhåll av sin partner Samuel efter att ha visat upp sitt härliga danskunnande och starka utstrålning i Bergnäsgården."Har stora möjligheter"
Ett annat starkt Luleåpar, som tävlar i A-klassen är Rickard
Johansson och Frida Öhman.- De har har hunnit långt i sin danskarriär och har stora möjligheter att få kliva upp på pallen på lördagkväll, förutspår tävlingsbasen Jan-Olof
Folkesson.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!