Bakslag för Luleå FF

Luleå Fotbolls underskott på 150.000 kronor ökade med ytterligare 75.000. Nu tvingas spelarna vänta på sin ersättning från förra året. -Vi ska betala de så fort som möjligt. Ibland är det så att ekonomin inte räcker till, säger Luleå FF:s Jörgen Andersson.

LULEÅ2008-01-09 01:45
2002 valde Luleå Fotboll att flyttade ner till division V med skulder på 1,8 miljoner kronor.Efter det har klubben klättrat i seriesystemet och sanerat skulderna.Inför förra säsongen gick Luleå FF in i division II med ett underskott på 150.000 kronor och en förhoppning att kunna göra ett nollresultat. Men resan i division II blev tuffare än väntat och de beräknade intäkterna uteblev.Spelarlönerna får vänta
För första gången sedan 2002 gjorde därför klubben ett minusresultat, på cirka 75.000 kronor. Det har gjort att spelarna får vänta på sina decemberlöner.-Det finns spelare som inte fått betalt. Men de ska få tillbaka varje öre, säger Jörgen Andersson.Tidigare har spelarersättningen prioriterats före betalning till leverantörer, men inte efter detta år. Nu kan spelarna få vänta ytterligare någon månad på sina löner.Till nästa har Luleå Fotboll beslutat sig för att inte ge ut några ersättningar till någon i truppen. Dessutom räknar klubben med att spel i division III kommer att vara betydligt skonsammare mot ekonomin.-Vi har skurit ner på all spelarersättning och räknar med en besparing på 400.000 kronor eftersom det är billigare att spela i division III, säger Jörgen Andersson.Har räknat med motgångar
Andersson säger att det hade kunnat vara betydligt värre och att ett litet bakslag på vägen inte kommer störa deras saneringsplaner. De har haft "betydligt mer att oroa" sig för genom åren.-Vi har alltid räknat med att det skulle bli tufft. Sedan är det svårt att säga om det blir ett nollresultat eller plus eller några tusingar minus.-Det har regnat bort några matcher och derbyt mot IFK blev kanske inte så publikt som vi hoppats på. Men det är ganska naturligt när vi låg i botten och de i toppen, säger Andersson.Enligt honom hade klubben troligtvis inte klarat av att fixa ett nollresultat i division II. Nedflyttningen till division III ska därför bli räddningen för Luleå FF.-Förhoppningen är att vi till nästa höst ska kunna säga att vi gjort en bra säsong och lyckats med ett nollresultat, säger Jörgen Andersson.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om