Alviks första förlust

Vissa förluster kan vara svåra att ta.  Men Alviks torsk mot Mariehem var hanterbar.  Umeålaget var helt enkelt bättre.  - Mariehem rullade på riktigt fint. Ett bra fotbollslag, säger Alviks-tränaren Christer Hogbrandt.

Luleå2010-05-27 06:00
Alviks IK började matchen mot Mariehem tämligen piggt men efter några minuters spel tog hemmalaget över rejält. - Från minut 5 till 30 har de bollen nästan hela tiden. Det gör oss ganska frustrerade, säger Christer Hogbrandt. När Mariehem dessutom gör 1-0 i 30:e minuten på en snygg frispark var det rejäl uppförsbacke för Alviksdamerna men hemmalagets mål fungerade som en
väckarklocka för Alvik som gjorde en uppryckning. Och dessutom ett mål. Ett bra lag
Viktoria Frisk pangade in en halvvolley mycket snyggt och gav Alvik hopp. Oavgjort var inte rättvist i halvtid. Andra halvlek var jämnare men fortsatt med hemmalaget som det bättre laget. Segern skulle också gå till Mariehem som lyckades göra två mål. Det första var en kontring efter en Alvikshörna och det tredje var ett friläge efter en snabb frispark. Alvik fick vända hemåt med säsongens första förlust - men den kom mot ett bra lag. Ett topplag, enligt Christer Hogbrandt. - Det är jag helt övertygad om, säger han. Spelare på väg tillbaka
Alvikstränaren lyfter fram Viktoria Frisk samt comebackande Anne Landström som styrde bra i backlinjen. - Nu har vi Umedalen i nästa och den känns som en viktig match. Ska man vara med där uppe har man inte råd att förlora sådana matcher, säger Christer Hogbrandt. Första förlusten är ett faktum, men Alvik har några spelare som är på väg tillbaka efter skador så Christer Hogbrandt hoppas och tror att det ska bli bättre framöver. - Den här matchen kändes som om vi var nere i burken och vände, säger han.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om