Frida Aili inledde säsongen med en match i Udominate Basket innan hon tog chansen som utlandsproffs i Tjeckien. Men hon har nu valt att vända tillbaka i Damligan och Umeå.
– Klubben i Tjeckien har penningproblem och betalade inte ut lönen, så jag tog sista chansen att bli spelklar för Udominate igen, säger Frida Aili.
Udominate vill utmana Northland Basket om SM-guldet.
– Vi behöver en stabil pointguard som dessutom kan tänka sig en längre framtid i Umeå, säger Oscar Stenberg.
Umeå-lagets plan är att använda Agnes Nordström på sin ordinarie plats som shooting guard. Till motiven bakom satsningen på Aili som pointguard finns även osäkerhet kring Mirjana Beronjas ryggproblem.
Hur är läget med tummen som du fick frakturer på i en match i början av december?
– Tummen funkar och håller, jag har redan tränat ett tag nu. Det ska bli skönt att i Umeå komma i full matchform igen.
– Målet är SM-guld, det är något jag har kvar på listan och det passar ju bra när klubben har samma mål, säger Frida, som fyller 27 i slutet av april då SM-finalerna ska avgöras.
– Guld skulle vara en kul födelsedagspresent!
Aili kommer till Umeå under måndagen. Om alla papper blir klara finns hon med när Udominate spelar borta mot Alvik på lördag den 31 januari.
Coach Mikael Blomqvist är såklart mycket nöjd med sitt tillskott.
– Nu är Frida hemma igen, när hon var här under september och oktober så var känslan väldigt bra så detta kommer funka direkt, säger han i ett pressmeddelande.