... och här är ersättaren om klubben får bestämma

Freddy Lindfors har fått en förfrågan om att ta över efter Pasi Mustonen. - Jag kommer att ta en ordentlig funderare, säger han till Norrbottens-Kuriren.

Foto: Andreas Wälitalo

Luleå2009-03-20 06:00
65-årige Lindfors tränade Asplöven så sent som säsongen 2007-2008. Det var hans comeback efter att han avrundat karriären som tränare för dåvarande Team Kiruna. Freddy Lindfors skulle bli "hockeypensionär". Suget finns
Men han ändrade sig.Och nu har han ändrat sig igen.- Visst finns det fortfarande ett sug efter hockeyn annars hade jag svarat nej direkt när de frågade, säger Lindfors. Den nygamle tränaren är medveten om att haparandaklubben vill ha ett snabbt besked. Inga satsningskrav
Han kommer dock att fundera både en och två gånger innan han bestämmer sig.Något krav på större satsning från klubbens sida har inte framförts av Lindfors. Han kommer att köra på med det material han får.När Asplöven mötte Huddinge i onsdags fanns Freddy Lindfors på läktarplats och kunde konstatera att laget inte räckte till den här säsongen heller.- De har gjort det jättebra att ta sig igenom två serier, men det är ett stort steg att lyckas i kvalserien.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om