Uppför för Pajala

Säsongen har varit tung för Magdalena Pajala.
Men någon mardrömsstart vill hon inte tala om.
- Jag har ändå gjort en del positiva lopp, säger Piteåtjejen.

Magdalena Pajala.

Magdalena Pajala.

Foto: Andreas Wälitalo

Luleå. 2011-01-14 06:00

Förra året var något av en succé för Magdalena Pajala.

Hon åkte över allas förväntan, presterade stort på Tour de ski, tog SM-guld på hemmaplan och fick chansen i OS.

Den här säsongen har varit raka motsatsen.

- Jag känner mig ändå psykiskt starkare, men jag har inte fått ut min fulla kapacitet. Samtidigt har det varit en rätt omtumlande tid. Jag fick chansen i landslaget, åkte OS, reste mycket, separerade från Jesper (Modin), berättar hon.

Piggare i kroppen
Det var planerat för henne att stå över Tour de ski och förra helgens cuptävlingar i Torsby gav inte önskat utfall.

Ändå är Magdalena Pajala positiv inför helgens världscupsprint som avgörs på gamla VM-banorna i tjeckiska Liberec.

- Jag vill hitta känslan och samtidigt åka fort, känna att det går framåt. Jag känner mig mycket piggare i kroppen, men är så klart osäker på formen, säger hon.

Ingen klassisk sprint
Säsongens stora mål har varit VM i norska Holmenkollen.

Efter en trög inledning på säsongen kan det bli svårt, men inte omöjligt att nå det målet.

- Jag måste definitivt åka bättre än vad jag har gjort. Men hittar jag formen och presterar bra nu i Liberec först så finns det givetvis en chans att få åka till VM. Det vore otroligt häftigt, säger Magdalena Pajala.

På VM är det individuell fristilssprint medan teamsprinten går i klassisk stil.

- Det har inte blivit någon klassisk sprint den här säsongen och det är där jag känner att jag är som allra bäst, säger 22-åringen.

Magdalena Pajala är inte ensam från Piteå Elit i helgen, Jennie Öberg har också fått en plats efter framgångarna i Team Sportia Cup. Dessutom är Lina Andersson tillbaka i tävlingsspåren efter sjukdomsproblem.

På herrsidan står länets hopp till Jesper Modin, Piteå Elit.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om