Marie Andersson, 32 , strålar ikapp med den gassande solen på Campusområdet på Porsön när hon leende berättar om sitt löparliv.
Här snackar vi topp och dalar.
Boden-tjejen är en flitig motionär, men första gången hon tävlade vill hon helst av allt glömma.
- Det var för många år sedan som jag ställde upp i ett lopp mellan Jokkmokk och Porjus. Det gick länge bra, men så försökte jag haka på en "överkvinna", och det skulle jag inte ha gjort. Jag stöp när det var en kilometer kvar och tuppade av, och fick hämtas av ambulans, berättar Marie Andersson.
Rensfeldt tvåa
I Stil-loppet flöt det på bra hela vägen. Hon sprang i motionsklassen och hade inte förväntat sig att vara först bland damerna.
Men så var det och hon sprang i mål på goda 31.40 över 7,4 km terräng, grus och asfalt. Närmast var Malin Rensfeldt, Morjärvs SK i tävlingsklassen, som hade 32,06.