Kallas VM-plan: Överträffa sitt eget superlopp

Charlotte Kalla briljerade i genrepet. Men i Lahtis ska hon åka ännu snabbare. "Jag hoppas att det finns ännu mer att plocka ut", säger hon inför lördagens skiathlon.

Magnus Ingesson

Magnus Ingesson

Foto: Håkan Stridblom

Längdskidor2017-02-24 15:26

Efter en kaotisk säsong har Charlotte Kalla kommit till Finland med stort självförtroende. Hon har ett fantastisk SM och ett imponerande världscuplopp från Otepää färskt nedstoppat i bagaget. Formen tycks vara stadigt stigande.

– Det har flutit på bra sen SM. Sen vet man ju aldrig vad kroppen har att erbjuda på lördag. Men jag hoppas att den ska spela tillsammans med mig, säger Kalla inför skithlonloppet.

Hon tillhör medaljkandidaterna. Men den största favoriten är Marit Björgen. Norskan slog Kalla med 26 sekunder på 10 klassiskt i Otepää förra helgen.

– Hon är ju stabiliteten själv. Hon gör aldrig dåliga lopp känns det som, säger Kalla om Björgen.

Charlotte Kallas personlige tränare Magnus Ingesson tror att Björgen blir svårslagen.

– I mina ögon är hon solklar favorit. Hon är så pass stark, säger han.

Kalla gjorde också ett mycket bra lopp i Otepää när hon slutade tvåa. Hon slog bland annat trean Heidi Weng med 30 sekunder. Men när VM drar igång siktar hon på att åka ännu snabbare.

– Jag kände ju att jag verkligen fick ut det jag hade för dagen, men på något sätt så hoppas jag väl att det finns mer att plocka ut, säger hon.

Planen inför skiathlonloppet är att hänga med så länge som möjligt. Både Charlotte Kalla och tränaren Magnus Ingesson räknar med att det kommer att gå i en rasande fart direkt från start.

– Det handlar om att inte vara för dum och gå med för länge. Men jag hoppas att min form kommer vara så pass bra att jag kan följa det tempo som sätts upp. Jag tror ju att det kommer vara ganska högt redan på klassiska delen. Det är nog många som är intresserade av att det ska spricka upp i fältet, säger Kalla.

Hon får sällskap av Stina Nilsson i lördagens tävling. Nilsson, som föll tungt på sprinten i torsdags, lär också försöka hänga på i täten. Men några planer på samarbete mellan svenskorna finns inte.

– Det har vi inte pratat om. Jag tror att det blir körning. De som är med är med, de som orkar de orkar. Det är den taktiken som gäller, säger Ingesson.

När Kalla vann skiathlonloppet på SM i Söderhamn i början av februari vann hon med en och en halv minut över tvåan Stina Nilsson. Då körde Kalla stenhårt direkt från start, allt för att komma så väl förberedd som möjligt till VM.

– Eftersom det är ett av få skiathlonlopp som körs inför VM så ville jag verkligen ta chansen att få en tuff genomkörare. Jag ville verkligen vara belastad när jag kom till skejtdelen. Tidigare när jag har slitit lite mer med den klassiska åkningen så har jag ofta varit ganska belastad när jag kommit dit. Medan nu känner jag mig mer trygg att det inte behöver kosta riktigt lika mycket, säger Kalla.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om