"Togga" på väg mot ny supernolla
Fortsatt serieledare. Och Erik "Togga" Torstensson är på väg att bräcka sitt "nollan-rekord". - Jag kände mig väldigt delaktig mot Assi, säger Alviksmålvakten.
Glad. Tränaren Ivan Nordqvist firar.Foto: Andreas Wälitalo
Foto: Andreas Wälitalo
Efter 1-0-segern mot Assi har Torstensson bara släppt in två mål på åtta raka segrar under våromgången. 22-åringen är också på väg att bräcka sitt tidigare rekord från under våren. Då höll han nollan i 6 timmar och 10 minuter. Nu har Torstensson hållit nollan i 5 timmar och 17 minuter. På onsdag är det dags för derby mot Luleå Sportklubb och en ny nolla, då hamnar Alviksmålvakten på 6 timmar och 47 minuter. - Vi har en bra lagmoral.
Alla jobbar för varandra i försvaret. Jag kände mig väldigt delaktig mot Assi, säger han. Och det är sant. Hemmalaget hade flera vassa chanser att spräcka nollan. Assi öste på i flera fina anfall, men lyckades inte få in bollen. Och så stod också Erik Torstensson för ett par läckra parader. Sedan kom chansen för Alvik - precis som det brukar se ut för en serieledare. Leo Österbergs avgörande i 87:e minuten kom som en blytung spik i hemma-
kistan. Nordqvist nöjd
Men för gästerna var det glada miner. - Åtta raka segrar. Det är fantastiskt. Jag får passa på att njuta. Det handlar om
ödmjukhet och hårt jobb från hela lagen. Vi har sällan haft samma startelva på grund av skador, men vi vinner i alla fall. Det är en stor styrka, säger Ivan Nordqvist, tränare i Alvik. Segern innebar att LSK
bara fick låna förstaplatsen ett dygn. Men de har chansen att återta den och spräcka Alviks supernolla i hemmaderbyt på onsdag. - LSK är favorit i och med hemmaplan. Det blir en tuff match, menar Erik Torstensson.
Assi-Alvik0-1 (0-0)
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!