2.43 in i tredje perioden fick Luleå Hockey en av totalt två chanser i powerplay.
Efter drygt fyra minuter fick lagkaptenen ett gyllene läge att kvittera när han åkte in framför Växjömålvakten Teemu Lassila och avslutade högt. Pucken touchade ribban innan den åkte ut i sarghörnet.
– Fan, jag hade velat se den gå in, säger Abbott och suckar.
Det var den absolut bästa chansen Luleå lyckades skapa.
– Jag är besviken att vi inte lyckas hela vägen. Det var en tajt match, säger Chris Abbott.
Den femte kvartsfinalen var en jämn historia. Inget av lagen ville blotta sig bakåt och det gjorde att de riktigt heta målchanserna saknades. Efteråt var Luleåkaptenen kaptenen besviken över att laget inte lyckades förvalta något av sina två numerära överlägen.
– Vi hade chanser att sätta 1–1-målet. När det är en tät match gäller det att ha marginalerna på sin sida. Mitt ribbskott är ett bra exempel på att vi inte hade flytet.
I onsdagens måstematch räknar kaptenen med en helt annan matchbild.
– Vi ska komma ut mer desperata och ska hitta en väg till en sjunde och avgörande match i Växjö på fredag.