”Björnsfemman” fortsätter att leverera

Kalix succéfemma låg bakom två mål i bortasegern mot Vännäs. Och norrbottningarna är fortfarande obesegrat sex matcher in i säsongen.

Marcus Sandström

Marcus Sandström

Foto: Pär Bäckström

Ishockey/Umeå2014-10-12 19:21

– Det kändes ganska bra som helhet. Vi spelar ganska bra som vi ska och följer gameplan. Vi har några dippar men som helhet gör vi en jäkligt bra match, säger Marcus Sandström.

Kalix har komponerat en riktig succéfemma i den så kallade ”Björnsfemman” som består av Marcus Sandström, Daniel Gustafsson och Viktor Sandberg. Mot Vännäs låg den stekheta femman bakom två av målen. Ett av dem gjordes av Marcus Sandström.

– Vi hade ett riktigt bra powerplay där Daniel Gustafsson hittade ett fint pass så det var bara att klippa till och sen sitter den i det gamla gubbhörnet.

22-åringen som nu gjort poäng i samtliga seriematcher.

– Man är ingen poänggörare men hårt jobb lönar sig ibland. Det gäller att fortsätta jobba hårt och hoppas att det håller i sig.

Varför tror du att det gått så bra?

– Det började förra året egentligen att jag fick en roll som jag trivs med. Sen har jag bra medspelare också som kan ställa krav på varandra ”Björnsfemman” som de har börjat kalla oss nu. Det har nog mycket med det att göra. Att man jobbar hårt för varandra och är på rätt ställe vid rätt tillfälle så är det bart att peta in den, säger Marcus Sandström.

0–4

Vännäs - Kalix

Division I

Målen, Kalix: Emil Mäkitaavola, Marcus Sandström, Daniel Gustafsson, Simon Strömberg.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!