Fagervalls hyllning till fansen: "Har burit oss fram"

Joakim Fagervall har tagit Luleå till kvartsfinal. Efter den avgörande play in matchen hyllade han fansen.

Foto: Linda Wikstrom

Ishockey/Stockholm2015-03-09 23:18

Luleå fick en drömstart mot Djurgården och ledde med 2–0 efter dryga tre minuter.

Ett taktiskt drag som gick hem.

– Vi visste att vi skulle bli utsatta för ett mycket starkare Djurgården än vad vi mötte på hemmaplan. Med det publikstödet de har i ryggen så visste vi det, så vi kontrade med att var mer drivna än vad dem var och det lyckades vi med. Vi har 2–0 innan tre minuter och det är klart att det var väldigt avgörande, säger Joakim Fagervall.

Vad är du mest nöjd med?

– Jag är mest nöjd med att vi leder stora delar av den här matchen på bortaplan, precis som vi gjorde på hemmaplan så tar vi tag i taktpinnen. Vi är ett bättre lag än Djurgården i dem här två matcherna. Det är jag mest glad över att vi plockar fram i ett avgörande skede.

Vad säger du om efterspelet på Johan Forsberg tackling på Daniel Fernholm?

– Vi har inte märkt av den. Johan har mest mått illa av den själv, inte sämre än Fernholm såklart, men vi la oss den tidigt bakom oss för att vi vet att det inte kommer att hända igen. Det är en kille som hade en olycklig sekvens och en blev väldigt skadad.

Vad sa ni till Johan efteråt?

– Att vi stöttar honom och att han måste fortsätta vara en aggressiv spelare och det har han klarat hittills.

Luleåtränaren passade också på att hylla den tillresta Luleåklacken.

– Jag är oerhört imponerad av dem. De har verkligen burit oss fram på den här resan. Sist vi var här var ett oroligt liv – nu var det ett jävla liv. Det är underbart att se dem här.

Nu väntar Skellefteå eller Frölunda i kvartsfinal. Något som talar för Luleå mot göteborgarna är CHL-finalen som Luleå vände och vann.

– Det är bra att veta att vi kan slå dem i avgörande matcher. Det är alltid bra att ha med sig. Vi älskar att vara i det här cupspelet och oavsett vilka det blir ska vi göra en matchserie av det.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!