Fagervall orolig över målproduktionen

Luleå nollades mot HV71 och tränaren Joakim Fagervall är orolig över lagets måltorka.

Foto: Pär Bäckström

Ishockey/Luleå2015-02-28 21:52

Förra veckan nollades Luleå av Brynäs på hemmaplan.

Under lördagen kom nästa "nollning" då HV71 gästade Coop Arena.

Luleå började starkt och skapade ett par gifta lägen – men trots det var det HV71 som tog ledningen genom en styrning från Luleålånet Malte Strömwall.

Luleå låg på för en kvittering men i stället kom 0–2 och därefter två baklängesmål i tom kasse.

– Det där är hur klassiskt som helst. Det händer varje gång, säger Fagervall om Strömwalls mål.

Luleåtränaren forsätter att ge sin syn på matchen:

– Jag tycker att vi har två bra perioder igen rent spelmässigt. Men återigen för vi inga mål, det är det som det handlar om just nu. Det är inte bara otur utan vi gör inte tillräckligt mycket jobb. Vi är två på pucken och det finns mer att jobba på där.

Vad sa du till grabbarna efteråt?

– Att vi måste in och attackera mer och ha ännu mer attackpsyke. Det fanns returer att slå på i dag men vi var inte där. Jag tycker spelet är helt okej bortsett från tredje perioden.

Tror du att det kan bero på att ni är i ingenmansland?

– Det är mycket möjligt, men man måst vilja göra mål hur som helst. En målskytt vill alltid göra mål, det spelar ingen roll om det är träning, ute på rinken eller i match. Man måste vilja det hela tiden.

Är du orolig över målskyttet?

– Det är klart att man är orolig när vi inte producerar. Jag tror det är tredje matchen i rad vi inte gör mål i tredje perioden som vi brukar vara starka i.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!