Abbott smet från läkaren

Något överraskande dök Cam Abbott upp i avbytarbåset i slutet av första perioden – efter den tunga smällen mot ansiktet. Men besöket blev kortvarigt.

Skadad. Cam Abbott fick Erik Gustafssons axelkåpa i ansiktet och fick lämna isen med en förmodad hjärnskakning. Frölundabacken fick matchstraff.

Skadad. Cam Abbott fick Erik Gustafssons axelkåpa i ansiktet och fick lämna isen med en förmodad hjärnskakning. Frölundabacken fick matchstraff.

Foto: ADAM IHSE / TT

Ishockey/Göteborg2015-03-12 22:37

– Han hade dragit från rummet där han blev sydd. Sedan hämtade "Leffe", vår läkare, tillbaka honom. Jag vet inte om han har fått hjärnskakning och vill egentligen inte uttala mig om det, berättar LHF-tränaren Joakim Fagervall.

Brodern Chris Abbott kommenterar sin tvillings besök i båset.

– Sådana typer av killar som vi är, så ska ingenting hindra oss från att sluta spela. Jag vill så klart se honom bli ihopsydd och komma tillbaka i båset. Men jag har tillräckligt med kunskap och respekt att förstå att han inte mår bra och inte skall spela. Han planerade inte att spela, men han kom i alla fall ut igen.

Hur tror du att den här smällen kommer att påverka resten av den här kvartsfinalserien?

– Vi får se vad det betyder och hur det kommer att behandlas. Jag kommer i alla fall att se till att vi kommer ut med mer känslor och en mer förbannad attityd i nästa match, lovar Chris Abbott.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!