Säsongens sista helg – då hade Bodens HF chansen att knipa en plats till nästa säsongs division I. Det började med match mot Brunflo och efter två perioder såg det lovande ut när Anton Sundqvist och Albin Eklund fixade en 2–1-ledning.
– Det känns som att vi hade dem i början på matchen. Vi kontrollerar den egentligen fram till slutet, säger Bodenmålvakten Victor Larsson.
Brunflo kvitterade, men Ludwig Forsström svarade när han sköt in 3–2 till hemmalaget som såg ut att gå mot segern – då kom kollapsen.
Med 1.12 kvar på klockan kom gästernas kvittering och med 20 sekunder kvar av matchen lyckades Brunflo avgöra till seger med 4–3.
– Det ska inte finnas att vi tappar ledningen. Vi ska kunna käka upp pucken sista minuterna, säger Larsson.
Det tvingade Bodens HF att besegra AIK Härnösand med sex måls marginal under söndagen, men det var aldrig riktigt nära för bodensarna som föll efter straffar.
– Nu ska man tjura någon vecka, men vi blir ett år äldre och det borde inte finnas något annat än att vi ska till division I nästa säsong, säger Victor Larsson.