Sportchefen: "Vi håller koll på marknaden"

Om två och en halv vecka är det – med undantag för de klubbar som får spelare skadade under de olympiska spelen – stopp för övergångar inom svensk hockey. "Vi är väldigt nöjda med det lag vi har – men vi håller koll på marknaden", säger Luleå Hockeys sportchef Stefan Nilsson.

Foto: Jesper Sandberg

Ishockey2022-01-30 11:00

De värvade i slutet av oktober den finländske backen Sami Lepistö.

Han har gjort succé i Luleå Hockey – som har haft SHL:s högsta poängsnitt sedan han anslöt.

Enligt våra uppgifter kan klubben komma att förstärka laget med ytterligare en spelare innan övergångsstoppet den 15 februari.

– Vi är väldigt nöjda med det lag vi har, och tokletar inte. Men vi håller koll på marknaden. Det kan ju hända något som förändrar läget. Så vi måste ha en beredskap. Men om vi ska agera så är det på grund av en skada, eller för att vi har möjlighet att ta hit någon som vi tycker känns helt rätt för oss, säger Stefan Nilsson.

Fotnot: Klubbarna som får spelare skadade under de olympiska spelen i Peking har till och med den 1 mars på sig att värva ersättare.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!