Den finska stortalangen har lidit av skador och sjukdomar under december. Men mot Modo smällde Ronja Savolainen in två fina strutar i 4–2-segern under säsongens sista match.
Och hon var väldigt lättad över vinsten och de två målen.
– Det var faktiskt så jävla skönt att få göra mål. Kanske lite turliga, men alltid kul att göra mål. Jag har ju spelat forward till fram för tre säsonger sedan så man har ju det lite i sig att man vill göra mål. Så det är skönt som back att få göra mål, säger Ronja Savolainen.
Den finska landslagsbacken tyckte att mötet med Modo som har många svenska landslagsspelare var lite som en landskamp.
– Det är nästan som att spela mot Sverige (skratt)
Fredrik Glader var också mycket nöjd med Savolainens insats.
– Det syntes ju litegrann att Ronja var ringrostig men hon kom in i det ju längre matchen led så det var kul för henne och roligt för laget. Hon är ju en offensivt skicklig back som ska producera poäng och de har hon verkligen fått göra.
Nu väntar ledighet och nyårsfirande i Luleå för Ronja Savolainen som stannar i staden ett par dagar innan det bär av med landslaget.
– Det blir lite roligheter med laget här i Luleå.