Det var i torsdagens bortamatch mot Djurgården som Luleå Hockeys backtuffing, Christian Jaros, skadade sig. Slovaken tog emot en tuff tackling av Djurgårdsforwarden Daniel Brodin i början av matchen och fick en tuff smäll mot sitt högra be och utgick. Därför fanns han inte med när Luleå mötte Färjestad i lördags. Utan 20-åringen fick istället se matchen från läktarplats.
Men när serieledaren Malmö Redhawks kommer på besök under tisdagen pekar mycket på att Jaros kommer finnas med på isen.
– Jag är redo för spel och det kändes bra under träningen. Finns jag med i laguppställningen så spelar jag, berättar han för Kuriren efter måndagens träning där han deltog under hela passet.
Känner du av skadan något nu?
– Nej, allt är bra nu och jag är redo att spela.
Hur frustrerande var det att se matchen från läktaren i lördags?
– Det är som det är. Man vill spela, men är man bara 80 procentig skulle man inte hjälpa laget. Så är jag inte helt hundra är det bättre om jag är utanför laget.