Omark: "Mobbing ska inte få förekomma"

Pucktrollaren från Övertorneå om: Tvisten mellan LHF och hockeygym, storklubbens lukrativa kontraktsförslag, Luleå Hockeys intresse och att fira jul utan familjen.

Linus Omark.

Linus Omark.

Foto: FOTO: HENRIK SELLIN

Ishockey2017-12-05 18:30

Sporten får tag i Linus Omark dagen efter 3–2-segern mot Dynamo Moskva hemma i Ufa Arena.

Med sina två assist såg han till att hans Salavat Yulaev belönades med två välbehövliga ledigdagar från tränarna som segerbonus.

– Det känns skönt att få umgås lite med familjen, säger Linus Omark medan dottern Stella, ett år och fyra månader, sitter och leker intill honom vid matbordet.

– Vi har ju inte haft speciellt mycket ledigt sedan säsongen började. Det är kul att få hänga med familjen, vi funderar på att åka och bada på ett badland här i Ufa som vi aldrig har varit på.

Linus Omark berättar att familjelivet blir extra lidande denna säsong. Eftersom att det är OS i februari är grundserien, som innebär 60 matcher per lag, ordentligt komprimerad.

– Den 23 januari kommer vi bara ha två grundseriematcher kvar att spela. Det är match var eller varannan dag – vi spelar otroligt mycket matcher, säger 30-åringen.

I veckan har laget spelledigt mellan tisdag och lördag. Från och med söndag, då Salavat möter Lokomotiv Yaroslavl på hemmaplan, väntar återigen ett fullspäckat schema. Först är det Channel One Cup med landslaget och sedan väntar bortaturné med klubblaget mellan 18 december och 10 januari.

– Vi spelar tio raka matcher på "roaden", säger Linus Omark som berättar att han kommer att få fira jul tillsammans med lagkamraterna på ett hotell i Kazakstans huvudstad Astana.

Anledningen är att Salavat möter Sibir Novosibirsk på bortaplan den 23 december och ställs mot Barys Astana den 25 december.

– Det är bara att gilla läget, säger Omark som berättar att julen är en högtid som betyder mycket för honom.

– Jag gillar ju julen och den är helig för mig. Men i Ryssland firar man inte jul – det är nyår som är stort här, säger han.

– Man har ju börjat bli van vid det här. Jag har varit i KHL ett tag och ett år spelade vi faktiskt match på julafton med Salavat.

De två senaste åren har han dock haft tur med spelschemat och kunnat fira jul hemma i Ufa med familj och vänner.

– Jag ska inte klaga och jag vet att det inte är allt för många år till som jag kommer att behöva spela hockey på julafton.

Om det är sista eller näst sista vill och kan han inte svara på i dagsläget.

– Det kan vara den sista – och det kan bli en till. Vi får se, säger Linus Omark som tidigare har aviserat att det här eventuellt kan bli hans sista KHL-säsong.

Får Salavat Yulaev Ufas general manager Leonid Vaisfeld sin vilja igenom så blir det minst ett år till i Tatarstan. Vaisfeld har nämligen kastat fram ett nytt lukrativt kontraktsförslag till pucktrollaren från Övertorneå. Ett avtal som är bättre än det nuvarande som Linus Omark inte kunde säga nej till eftersom att det tryggade hans ekonomi.

– Ja, det är bättre, säger Linus Omark utan att gå in på några siffror.

– De har kommit med ett tvåårskontrakt. Men jag vill bara ha ett förslag på ett år – jag har lagt förhandlingarna på is just nu.

Kontraktsförslaget fick han i samband med Karjala Tournament i början på november. Ungefär samtidigt som Omark blev kontaktad för första gången av Luleå Hockey. När det gäller Luleås intresse är intresset fortfarande ömsesidigt.

– Vi (Luleå och Omark) har inte börjat diskutera än. Men hur som helst kommer jag inte att ta något beslut innan jul – det kanske dröjer till efter säsongen. Jag vet inte, säger Omark som har en hel drös med intresserade klubbar utöver Salavat och Luleå.

Vilka klubbar det handlar om vill han inte gå in på. Men uppgifter till Sporten säger att det handlar om intresse från flera europeiska toppklubbar.

– Om jag ska skriva under ett kontrakt innan säsongens slut så måste det vara ett förslag som jag och familjen inte kan tacka nej till, säger Linus Omark som tidigare har berättat att han letar hus eller tomt i Luleå.

När det gäller husletandet har han inte heller kommit till skott.

– Vi kollar fortfarande runt. Inget har dykt upp än.

Att Linus Omark har fått ett lukrativt erbjudande om förlängning från Salavat Yulaev får knappast de hockeyintresserade att höja på ögonbrynen. Hans status i Ufa är gigantisk, hans publikfriande spel i kombination med produktion gör honom till en vital del i KHL-klubbens lagbygge.

I år ligger han femma i poängligan med 36 poäng (10 mål och 26 assist) på 38 matcher.

– Jag ska ju producera, säger Omark och fortsätter:

– Nu har vi vunnit tre raka och fått lite arbetsro.

Innan dess hade hans Salavat en tyngre period med endast en trepoängare på sju matcher.

– Det var mycket kalabalik där ett tag. Det blir så i Ryssland när man inte vinner, det blir inga glada miner.

Salavat Yulaev ligger sexa i den östra konferensen och är på slutspelsplats. Men gapet uppåt är lite större än till strecket nedåt.

– Vi ska vara ett topplag och det har inte gått som vi har velat. Men nu efter våra tre raka segrar är det betydligt mer positivt.

Nästa vecka är Linus Omark uttagen att spela Channel One Cup med Tre Kronor. Det är den sista turneringen innan OS i Pyeongchang i februari. Trots att Övertorneåsonen har varit bofast i landslaget under förbundskaptenen Rikard Grönborg vågar han inte ta ut något i förskott.

– Jag längtar absolut till OS, det är mitt mål att spela där och jag hoppas bli uttagen. Men det är många matcher med Salavat och landslaget innan truppen tas ut. Vi får se vad som händer, säger Omark som är uppe i 175 A-landskamper i karriären.

I nästa veckas landslagsturnering blir han utan lagkamrater från Luleå Hockey. Linus Omark berättar att han följer laget i den mån det går från Ryssland. Och han gläds över lagets framfart på sistone.

– De spelar bra nu, säger forwarden som tycker det är extra kul att följa Niklas Olausson och den gamla radarpartnern Johan Harjus samarbete ute på isen.

– Jag har dessutom pratat med båda i telefon och det är kul att se båda på isen.

Han gillar att se Övertorneåpolaren Harju i hettan framför motståndarkassen.

– Bra att han får använda sin styrka. Sedan har han äntligen en riktig passningsläggare i "Olle" och då är det lättare att göra sig själv rättvisa med mål och poäng.

Han har även uppmärksammat den infekterade konflikten mellan Luleå Hockey och hockeygymnasiet.

– Ja, jag har läst lite av det som har skrivits, säger Linus Omark.

Det är snart tre veckor sedan som hockeygymnasiets ansvarige lärare, Lennart Sjögren, själv valde att berätta om den konflikt som pågått i åtta månader mellan honom och Luleå Hockey. I samma veva kom det fram att ishockeyklubben skickat in ett fyra sidor långt dokument med skarp kritik mot Sjögren och hans ledarskap – till skolans rektorer. I dokumentet berättar också ett par elever om sin tid på hockeygymnasiet och stärker Luleå Hockeys bild av att det pågår systematisk mobbning och särbehandling.

Efter Norrbottens Medias artiklar i ämnet valde ytterligare elever valt att kliva fram för att ge sin bild. Både sådana som skriver under på misskötseln, men även de som anser att det inte har varit några problem under deras skolgång.

Linus Omark gick på hockeygymnasiet under mitten av 2000-talet och har sin syn på det hela.

– Jag har aldrig haft något problem med "Lelle" (Lennart Sjögren). Jag tyckte alltid att han behandlade alla i min årgång med respekt – detsamma gäller andra spelare som jag har pratat med om honom, säger Omark.

30-åringen är noggrann med att poängtera att han inte är irriterad på Luleå Hockey. Däremot tycker han att det är olyckligt att Lennart Sjögren har fått utstå mycket offentlig kritik på sociala medier och i media.

– Egentligen är jag alldeles för dåligt insatt i det hela. Men på Facebook såg jag något inlägg om att några har blivit dåligt behandlade och jag känner att han har visat mig och de jag känner med respekt, säger han.

– Det är tråkigt om någon har behandlats fel. Men i det stora hela tror jag att minst 95 procent tycker om "Lelle".

Han menar också att gymnasieelever inte är speciellt lätthanterliga.

– Ungdomar i 16–18-årsåldern är nog inte de lättaste att handskas med om jag ska vara helt ärlig. När jag var i den åldern var jag nog ganska svår att hantera.

När det gäller mobbing och särbehandling känner Omark sig för dåligt insatt för att kommentera konflikten i Luleå. Men oavsett vad så säger han så här:

– Men yrket som hockeyspelare är allt annat än rättvist. Men mobbing ska inte få förekomma någonstans.

Pucktrollaren från Övertorneå

Namn: Linus Omark

Ålder: 30 år.

Född: Övertorneå.

Längd: 179 centimeter.

Vikt: 82 kilo.

Position: Forward.

Klubbfattning: Vänsterskytt.

Klubbar i seniorkarriären: Luleå Hockey, Dynamo Moskva, Edmonton Oilers, Oklahoma City Barons, EV Zug, Buffalo Sabres, Jokerit, Salavat Yulaev Ufa.

Meriter: VM-guld 2016/2017, VM-brons 2008/2009 och 2009/2010, Sveriges bäste forward 2015/2016, bäste poänggörare i NLA 2012/2013.

Landskamper: 175 A, 28 J.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!