Mattsson efter förlusten: "Måste börja ta poäng igen"

Fjärde kedjan fortsätter att skapa oreda — men det hjälpte inte mot Örebro. "Det studsar stolpe ut", säger Carl Mattsson.

Carl Mattsson konstaterar efter förlusten att laget kan bättre.

Carl Mattsson konstaterar efter förlusten att laget kan bättre.

Foto: JOHAN BERNSTRÖM

Ishockey2021-01-28 22:52

Fjärdekedjan med Carl Mattsson, Karl Fabricius och Fabian Lysell gjorde på nytt en bra match. Men Carl Mattson är inte nöjd efter att det blivit förlust för fjärde matchen i rad.

– Vi kan bättre och det vet vi. Stabilt bakåt och stabilt framåt, men vi kan mycket bättre, säger han och fortsätter med analysen:

– Det grinar lite emot idag. Vi har chanser att komma in i matchen, men det studsar stolpe ut. Sen är de effektiva på sina chanser.

Hur gör man för att ta sig ur en sån här svacka?

– Man får försöka titta nästa match hela tiden. Samtidigt är det fyra raka förluster. Nu måste man börja ta poäng igen. Vi kan inte bara säga att det studsar emot. Vi måste höja oss och spela bättre. 

Carl Mattsson trivs i kedjan med Lysell och Fabricius. Trion gjorde på nytt en bra insats mot Örebro.

– Alla åker skridskor och forecheckar ganska bra. Alla kör och snackar på bra. Vi måste bara bli lite mer effektiva. Fabbe är en förebild på isen och utanför.  Han kör stenhårt varenda byte. Det är någonting man tar efter, säger Carl Mattsson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!