Luleå gjorde en betydligt bättre match än i fredags och även om första perioden var den spelmässigt jämnaste så var det Luleå som gjorde målen.
1–0 kom när laget hade en spelare utvisad. Noora Tuluus snodde pucken, kom fri med målvakten och försökte runda henne men stolpen hindrade ett ledningsmål, dock kunde Petra Nieminen slå in returen i tom bur.
Tulus var inblandad även i det andra målet då hon vann pucken bakom mål och hittade fram till Rebecca Stenberg som slog in pucken i första krysset.
– Jag hörde att hon skrek så det var bara att slå in pucken framför mål, säger Tulus som därmed var inblandad i lagets två första mål.
Och det kunde ha blivit fler poäng.
– Ja, jag hade ju jättemånga bra lägen att sätta dit den, säger hon efter matchen.
– Men samtidigt så får jag vara nöjd med att skapa många lägen, då kommer målen att sitta förr eller senare.
Resten av matchen var det spel mot ett mål. Brynäs presterade åtta skott på mål på de två sista perioderna. Långa stunder parkerade hemmalaget framför sin målvakt.
– Det var väldigt svårspelat, Brynäs var väldigt passiva så de stod mest framför sin egen målvakt. Det blev en väldigt konstig match, säger Noora Tulus.
Melinda Olsson punkterade matchen när hon satte 3–0 i den andra perioden.
Efter det var dramatiken försvunnen och matchen var mest en väntan på slutsignalen och gemensamt firande med Luleåfansen som fanns på plats i Gavlerinken.
Trots att laget brände en massa chanser och att 3–0 var i underkant var det mestadels glada miner i Luleås omklädningsrum efter matchen.
– Som lag gör vi en mycket bättre insats än i fredags. Vi har en bättre energi den här matchen. Men än är vi inte i nivå på vad vi kan prestera. Det är en bit dit än.
Tränaren Fredrik Glader var nöjd med vad han fick se.
– Vi spelade enklare och rakare den här matchen och hade ju bud på väldigt många fler mål. Men vi är väldigt nöjda med prestationen och vi är betydligt bättre idag, summerar Luleåtränaren.
Laget avslutar helgen med ytterligare en bortamatch under söndagen då HV71 står på programmet.