Lassinantti hyllar publikstödet: "Helt fantastiskt"

Joel Lassinantti spikade igen i fredags och räddade 32 av 32 skott när Luleå tvingade fram en sjätte kvartsfinal. "Vi har ingenting att förlora", säger han.

Lassinantti hyllar publikstödet: "Det har varit helt fantastiskt"

Lassinantti hyllar publikstödet: "Det har varit helt fantastiskt"

Foto: Simon Eliasson

Ishockey2023-03-25 19:08

Efter att det stått klart att Luleå tvingat fram en sjätte kvartsfinal, såldes ståplatsbiljetterna slut på mindre än en timme.

– Det har varit helt fantastiskt. I och med att vi inte har haft någon glimrande säsong under grundserien. Då var det också bra. Nu har de verkligen steppat upp ännu en gång. Det ger sådan energi. Det ska bli roligt i morgon, säger Joel Lassinantti.

Växjö har återigen matchboll. Men Luleå har chansen att ordna en sjunde och direkt avgörande kvartsfinal.

– Vi har ingenting att förlora. Det är bara gå in, släppa loss och njuta av att spela slutspelshockey. Det är det man vill göra. 

Under fredagen motade Joel Lassinantti 32 av 32 skott, och höll sin andra nolla under serien.

Återigen har han hittat storformen under slutspelet. 

 – Man vill vara bäst när det drar ihop sig. Självklart vill man hålla en hög och jämn nivå oavsett. Men det är under de här matcherna som det dras till sin spets, och varje seger blir väldigt viktig, säger målvakten.

Efter att han matchades hårt under hösten fick han stå på sidan under åtta av tio matcher under januari.

– Det gäller att man tror på det som har fungerat. Det vi tror på och har tålamod med det. Jag försöker att inte bli frustrerad. Jag visste att mitt spel fungerat tidigare. Dippar kommer. Huvudsaken är att den dagliga processen är bra och man gör det man tror på. Då kommer förhoppningsvis resultaten också. 

Du känner dig pigg fast du testats hårt under senaste tiden?

– Ja då. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!