Isac Lundeström blev nedskickad till farmarlaget San Diego Gulls 15 matcher in på säsongen, men är förstås given i den svenska truppen.
Han vill däremot inte föregå Tomas Monténs presskonferens.
– Men jag har fått besked från Anaheim om att jag får spela ifall jag blir uttagen, och det vore förstås roligt. Speciellt nu när turneringen spelas i Kanada, säger Isac Lundeström.
Det är inte fullt lika självklart att kompisen och före detta lagkamraten Nils Lundqvist blir uttagen.
– Det är klart att jag hoppas. Men konkurrensen är hård och jag vågar inte ta något för givet, säger Nils Lundkvist.
Hur ser du på din säsong?
– Det har varit ganska tufft. Jag hade lite för höga förväntningar på mig själv i början, och tänkte för mycket. Och efter det har jag inte fått spela så mycket, säger han, och konstaterar att konkurrensen om speltiden är hård, innan han fortsätter:
– Därför har det varit skönt att spela några matcher med juniorlaget nu på slutet. Jag tycker också att det har känts bättre och bättre, det känns som att jag börjar hitta det där flytet när allting bara händer automatiskt. Det är bara att kämpa på och hoppas att chansen kommer så småningom.
Han medger att han har oroat sig över att hamna utanför den svenska truppen eftersom han fått så lite speltid.
– Jag har försökt att inte tänka på det. Men det är klart att det har funnits i bakhuvudet, säger Nils Lundkvist.
Han tror Sverige kan gå långt i turneringen, trots att man förlorade alla tre matcher i den sista träningsturnerningen.
Mycket tack vare Isac Lundeström.
– Vi har ingen Elias Pettersson eller Alexander Nylander det här året, och jag tror det är kollektivet som ska göra det om vi ska gå långt. Men Isac blir viktig, säger Nils Lundkvist.