Det här är en text från Västerbottens-Kuriren.
Per Kenttä ses som något av en frälsare bland de tusentals Björklövenfans som de senaste åren slitits mellan hopp och förtvivlan.
– Jag ångrar inte att jag lämnat Oskarshamn. Det har varit en fantastisk resa, lite av en saga de senaste veckorna men nu antar jag en ny utmaning, säger Per Kenttä medan han provsitter stolen i det nya kontoret.
Förra veckan tog Oskarshamn överraskande steget upp i högsta serien.
Något som kanske ingen utom Per Kenttä trodde var möjligt när han för två år sedan kom som ny sportchef till föreningen.
– Föreningen var fylld av revanschlust. Laget hade slutat nia eller tia säsongen innan, jag minns inte riktigt vilken placering det var men klart var att alla ville uppåt.
De närmaste dagarna ska Per Kenttä träffa spelarna och samtidigt börja komplettera truppen.
– Jag har ingen brådska med att få färdigt truppen. Många spelare har redan kontrakt och de som ska komma in måste vara rätt typer av spelare. Jag tänker hellre en extra gång än gör fel, säger han med eftertryck.
Fast han tvekar inte när han säger att en spelare som Kristofer Berglund, som flyttat hem till Umeå i dagarna efter elva år i SHL, är intressant.
– Jag har inte pratat med honom själv men är han intresserad så visst är jag intresserad. Det är en mycket duktig spelare och i helt rätt ålder för laget.
En kugge har Per Kenttä redan gjort klar med. Det är fystränaren Stefan Öhman som han knutit upp för några säsonger.
– Jag bygger allt på tre ben, spelsystemet, fysiken och lagsamarbetet. Alla måste ha klart för sig vad som krävs och hur de ska agera i alla situationer, betonar Per Kenttä.
Det finns klara likheter med hur det såg ut när Per Kenttä kom till Oskarshamn som de förutsättningar han nu ställs inför.
– Jag vill att alla ska ha en vision vart man vill och tydliga ramar för hur man ska nå dit.
Ramar som han vill att varje spelare och ledare ska vara helt överens om.
– Alla ska veta sina roller och alla ska dra åt samma håll, fortsätter han.
Den nyss avslutade säsongen tycker han att Björklöven var för trubbigt. För många spelare som var för lika.
– Jag lägger ett pussel av olika spelartyper som alla ska komplettera varandra men också där alla ska veta vad som krävs av just var och en av dem.
Många trodde att Joakim Fagervall skulle få gå efter den senaste mindre lyckade säsongen men Per Kenttä svarar snabbt.
– Jocke var en av orsakerna till att jag accepterade att komma till Björklöven. Det är en jättebra tränare och ledare som jag har stort förtroende för.
En målvakt, en förstecenter, en försteforward och några backar ska in i truppen.
– Fast det är ingen stress. Jag har spanat sedan i december då det blev klart att jag skulle hit och har en del krokar ute, säger han vidare.