Inför årets säsong värvade Luleå den amerikanske centern Tim Kennedy från KHL. I Ryssland spelade han 29 matcher under 2015-16 med Neftechimik Nizjnekamsk innan han gick vidare till Jokerit och avslutade säsongen.
Tiden i Ryssland och staden i Tatarstan var ingen höjdare för Kennedy som vantrivdes.
– Min upplevelse i Ryssland förra året var som något man kan läsa om i böcker. Du tror inte det är sant förrän du åker över och upplever det själv. Man berättar historier för folk och de säger bara "wow". Innan du upplevt livet i Ryssland tar du för givet hur bra det är här. Jag säger inte så om hela Ryssland men i vissa delar är det det så, säger Kennedy i en intervju med Buffalo News.
Hos Luleå hade Kennedy svårt att få flyt i spelet. Han gjorde 18 matcher och stod bara för fyra poäng (2+2). Sverige beskrivs ändå som paradiset jämfört med tiden i Ryssland.
Ett av problemen för Kennedy var att han fick klara sig utan familjen inledningsvis. Till slut flyttade han tillbaka till USA och Rochester Americans i AHL.
Där har Kennedy stått för 15 poäng (4+11) på 24 matcher och har +6 i plus/minus-statistiken.
– Jag tycker att jag har spelat rätt bra i Rochester och jag tror det är för att jag har varit glad hela tiden. Det låter dumt men om du är glad kommer du antagligen att spela bra, säger Kennedy.