Sporten har träffat delar av den nu sittande styrelsen; Dan Jakobsson, marknadsansvarig, Karl Rune Fors, vice ordförande, Lars-Göran Stålnacke, styrelseledamot, och Mikael Luomio, styrelseledamot, på klubbens kansli. Här är deras version av vad som hände.
– Förra kassören visade upp ett plus i kassan på 6 000 kronor, men verkligheten var ett minus på nästan en halv miljon kronor. Det brukar finnas några skvätträkningar som kommer efteråt och det var vi förberedda på – men inte det här, säger Dan Jakobsson innan han fortsätter:
– Vi i nya styrelsen klev på och kallade in sportchefen och vi satt här på kansliet där vi ställde oss frågande till fakturorna som droppade in.
Vad svarade han då?
– Sportchefens svar var hela tiden att han höll sig till budget. Det var den då sittande styrelsen som hade gett honom ett klartecken att köra, men det gjordes trots att det var ett stort minus i kassan.
Den nya styrelsen säger att man krävde att få se spelarpärmen med alla skrivna kontrakt för att få en överblick.
– Det var en chock – även om det var ganska små belopp så var det finansieringen av de nya kontrakten som vi reagerade på. I stort sett på varje kontrakt så stod det: "Betalas av extern sponsor".
Vilka var dessa externa sponsorer?
– Det var också det vi frågade, men det var löften utan grund, säger Lars-Göran Stålnacke.
Sportchefen klev av sitt uppdrag innan säsongen startade och orsaken ska enligt honom vara att han saknade den nya styrelsens förtroende vilket den nu sittande styrelsen ställer sig frågande till. Nuvarande vice ordförande Karl-Rune Fors förklarar vad som hände enligt honom.
– Jag tyckte också att det var märkligt att sportchefen gick ut i media och sa att han tyckte att han inte hade styrelsens förtroende. Det vi ville var att se pärmen där de nya kontrakten fanns eftersom vi som ny styrelse hade ansvaret över ekonomin.
Går det att härleda de ekonomiska problem bakåt i tiden och se när dessa började?
– Den äldsta obetalade fakturan kommer från december 2021. Jag fick dåliga vibbar redan där och ringde upp kassören och frågade hur ekonomin såg ut. Hans svar var "Vi har näsan ovanför vattenytan" och jag frågade om vi skulle klara av situationen. Då ställde han en motfråga "Ska vi ha ett lag eller ska vi inte ha ett lag" då svarade jag att givetvis ska vi ha ett lag, men inte till vilket pris som helst, säger Jakobsson.
Anser ni att den då sittande styrelsen skulle ha gjort det som ni nu har gjort?
– Absolut, de skulle ha dragit i handbromsen. Det handlar om att hjärtat säger en sak och hjärnan en annan och någonstans måste man lyssna på hjärnan, säger Mikael Luomio.
Innan säsong drog igång så ansåg den nu sittande styrelsen att det bara fanns en väg att gå.
– Vi agerade stenhårt i det läget. Vi startade vi en kampanj för att få in pengarna. Vi hade även ett möte med spelarna där vi förklarade att det skulle bli jobbigt, men att det skulle gå bra, säger Jakobsson och fortsätter:
– Vi har kämpat som fan, men nu är vi där vi är. Nu ser vi ljuset i tunneln tack vare att vi gjorde rätt och drog i handbromsen.
Kommer ni att klara av att göra rätt för er ekonomiskt?
– Det är vår ambition. Nu ska det inte komma in fler surdegar för allt detta ger AIF dåligt rykte och det är inte roligt, säger Jakobsson.
Kiruna AIF jobbar fortfarande hårt för att sanera skulderna. Den nu sittande styrelsen har som mål att vara skuldfria vid nästa årsmöte.
– Vi måste jobba utifrån att noll är målet för vi kan inte sätta de som tar över efter oss i samma sits som vi hamnade i, säger Luomio.
Vad hade behövts göras tidigare för att AIF inte skulle hamna i det här läget?
– Inte haft så dyra spelkontrakt under denna säsongen. Sedan skulle den tidigare styrelsen ha rättat munnen efter matsäcken, säger Stålnacke.
– De som har ställt till med allt det här tror vi inte är välkomna tillbaka till Kiruna AIF igen, säger Jakobsson.
– Vi som jobbar med detta har ingenting att dölja vilket den gamla styrelsen verkar ha haft, säger den nu sittande styrelsen unisont.
Vi har sökt Mikael Stålnacke (förre ordföranden), Arne Haapalainen (förre kassören), Ahti Liikamaa (förre sportchefen) samt samtliga andra ur den förra styrelsen för intervju. Stålnacke har avböjt att kommentera kritiken och Haapalainen har inte återkopplat trots upprepade försök från oss att komma i kontakt med honom. Liikamaa har avböjt att kommentera. De övriga vi har kontaktat har antingen inte återkopplat eller tackat nej till att kommentera kritiken.