Nils Lundkvist stod för en stark insats när Tre Kronor besegrade Finland med 3–2 i genrepet inför VM.
Backen låg bland annat bakom ledningsmålet i den första perioden. Lundkvist avslutade ett direktskott i powerplay som Skellefteås måltjuv Jesper Frödén slog in efter en retur från målvakten.
– Han är bra igen, tycker jag. Har är en riktigt talangfull spelare som mognat mer och mer. Han spelar mer som en seniorback kan man lugnt säga. Han bidrar ordentligt till vårt lag så jag är jättenöjd med honom, säger Johan Garpenlöv till Sporten.
Det pratas mycket om att Nils Lundkvist kan bli Sveriges nästa storback, är det möjligt?
– Absolut, han har alla redskap att bli väldigt bra. Samtidigt är han ung och har mycket kvar att lära. Han har kommit en bra bit på vägen och det är kul att se honom spela.
Finland kvitterade till 1–1 i den andra perioden, men då klev en annan Luleåbekanting fram, nämligen Filip Hållander. Forwarden tog pucken från egen zon, dribblade sig igenom mittzon och skrinnande vidare mot högerkanten där han avslutade via en finsk försvarare och i mål.
– Han har varit bra sedan vi startade den här VM-resan. Han har kommit till varje träning och match och bidragit. Jag är jättenöjd med honom, säger Garpenlöv.
Vad gör honom så bra? Här i Luleå har han visat fina toppkvalitéer, framför allt när han utmanar.
– Han är bra både offensivt och defensivt. Han är avig i spel med puck, stark och har förmågan att ta sig till mål. Sedan litar jag jättemycket på honom i spelet utan puck. Han har gjort det jättebra.
Sverige vann till sist med 3–2.
– Jag är jätteglad över vinsten, vi är värda att vinna i dag.
Under söndagen kommer Johan Garpenlöv ta ut truppen till VM.
– Vi får se vad jag presenterar då, säger han hemlighetsfullt.
Har en spelare som Oscar Engsund funnits med i dina tankar?
– Nej. Det har han inte gjort, inte den här säsongen.
Erik Gustafsson?
– Han har vi haft kontakt med men han tackade nej.
Första matchen spelas nästa lördag mot Danmark.
– Vi sätter oss på ett flyg och åker till Riga, och går in i karantän där i två dagar och sen så har vi fyra träningsdagar innan VM, säger Garpenlöv.
För Luleå Hockeys del är både Nils Lundkvist och Filip Hållander förlorade till nästa säsong. Lundkvist har ännu inte skrivit på för New York Rangers, men efter två bra säsonger i Luleå Hockey känner den 20-årige backen från Piteå sig redo för att åka över till USA och kämpa om en plats i David Quinns lag. Även Hållander kommer åka över och testa lyckan i Nordamerika.