En mängd uppgifter från olika håll och kanter kom under fredagskvällen ut med att Asplövens HC skulle ha gått i konkurs. Under lördagen dementerades dock uppgifterna av Svenska Ishockeyförbundet via Hockeyettan.se.
"Efter spekulationer på sociala medier så vill Hockeyettan och Svenska Ishockeyförbundet tillsammans med Asplövens HC dementera de rykten som säger att Asplövens HC skulle ha gått i konkurs. Så är inte fallet och söndagens match mellan Kiruna IF och Asplövens HC kommer att spelas som planerat.", var beskedet då.
Sedan fick historien ännu en vändning då det sent under lördagskvällen meddelades att Asplöven trots allt lämnat walkover mot Kiruna IF.
Under söndagen kom Svenska Ishockeyförbundet ut med ett klargörande angående situationen med Asplövens HC.
"Vi tog från ishockeyförbundets sida kontakt med Asplöven under fredagskvällen, då var deras inställning att de skulle fullfölja säsongen. Under lördagsförmiddagen följde vi sedan upp fredagens diskussioner med ett telefonmöte med klubbens representanter där de stod fast att de skulle fullfölja säsongen. Sedan kom det ett mail från klubbens representanter strax före 21 igår (lördag) kväll där man meddelade att man ej kommer att kunna slutföra säsongen på grund av spelarbrist. Vi har däremot inte fått någon information angående någon eventuell konkurs", säger Svenska Ishockeyförbundets tävlingschef Olof Östblom på Hockeyettan.se.
Sporten har utan framgång sökt Asplövens sportchef Henri Snäll, för mer information.