Luleå Hockey vann stort i Leksand – stjärnan ilsken

Bentacklingen som Emma Nordin fick i slutet av lördagens match mot Leksand upprörde den i vanliga fall så lugna forwardsstjärnan. När hon kom till båset svingade hon ilsket vilt med sin klubba. "Även jag måste få göra något sådant ibland, säger hon – när hon har lugnat ned sig – och skrattar.

"Den var ruskigt ful och jag förstår att hon blev arg. Jag undrar vad domaren, som sa att han inte såg den, kollade på", säger Ronja Savolainen om bentacklingen som Emma Nordin fick.

"Den var ruskigt ful och jag förstår att hon blev arg. Jag undrar vad domaren, som sa att han inte såg den, kollade på", säger Ronja Savolainen om bentacklingen som Emma Nordin fick.

Foto: Emma Wallskog

Ishockey2023-01-29 18:45

Söndagens match mot Leksand var deras första efter ett tre veckor långt uppehåll, och det tog ett tag innan de fick ordning på sitt spel.

– Det var lite stressigt i början, men när vi väl hittade känslan och fick upp farten så kunde vi stänga matchen ganska fort, säger Ronja Savolainen.

– Tyvärr är det några fula och onödiga tacklingar i slutet, som gör att man har en sur eftersmak, fortsätter hon.

Det var Petra Nieminen som tolv minuter in på den första perioden gjorde 0–1 på en styrning efter ett skott från Anna Kjellbin.

Tre minuter senare sköt Anna Kjellbin på nytt.

Det skottet styrdes i mål av Daniela Pejsova.

– Den första perioden var rätt taskig. Fast det var starkt av oss att ha med oss en tvåmålsledning efter den, vi vann ju också matchen rätt komfortabelt, trots allt, säger Emma Nordin.

– Jag tycker alla visade bra karaktär. Men vi måste lugna ned oss i spelet med puck, och vårda den bättre, säger Jens Själin.

Ronja Savolainen:

– Det kändes som att de gav upp när vi fick in pucken.

Historien upprepade sig när Petra Nieminen, i den andra periodens andra minuter, vann en tekning i Leksands zon, tog sig in framför mål, och styrde in ett skott från Anna Kjellbin bakom Klara Larsson.

– Det är bra, säger Ronja Savolainen och tillägger:

– Hon har ett bra skott, och jag har varit på henne om att hon borde skjuta mer. Det har känts som att hon åkt och gömt sig ibland, och inte fått ut allt hon har i sig.

Klara Larsson skulle komma att släppa två puckar till förbi sig.

Det ena målet gjorde Viivi Vainikka och det andra styrde Noora Tulus in efter skott från Emma Nordin.

Med fyra minuter kvar av den tredje perioden fick den sistnämnda en bentackling av Victoria Klimek i mittzon.

– Den var ruskigt ful och jag förstår att hon blev arg. Jag undrar vad domaren, som sa att han inte såg den, kollade på, säger Ronja Savolainen.

– Som jag har förstått det är det inte tillåtet med tacklingar på öppen is, och det är ju det där. Men det gick bra, säger Jens Själin.

Emma Nordin:

– Det var tur att jag hann lyfta på benet innan hon åkte in i mig.

De har match även på måndag, då är det andraplacerade Brynäs som står för motståndet.

– Det ska bli kul att möta dem igen, och det kommer nog att bli en tuff match med mycket känslor, säger Ronja Savolainen.

– De kan inte vara nöjda med sin senaste match mot oss, utan lär vara revanschsugna, fortsätter hon.

Matchfakta

Leksand–Luleå Hockey 0–5 (0–2, 0–2, 0–1)

Första perioden:

0–1 (12.24) Petra Nieminen (Anna Kjellbin), 0–2 (15.22) Daniela Pejsova (Anna Kjellbin, Ronja Savolainen) i spel fem mot fyra.

Andra perioden:

0–3 (1.28) Petra Nieminen (Anna Kjellbin, Viivi Vainikka), 0–4 (11.15) Noora Tulus (Emma Nordin, Jenni Hiirikoski) i spel fem mot fyra.

Tredje perioden:

0–5 (1.02) Viivi Vainikka (Josefine Persson).

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!