Bekräftat: Kennedys ersättare klar för Luleå Hockey

Joakim Hillding är klar för Luleå Hockey efter att ha lämnat konkurrenten Växjö Lakers under gårdagen.

Joakim Hillding, här i Färjestad.

Joakim Hillding, här i Färjestad.

Foto: STEFAN JERREVÅNG / TT

Ishockey2016-12-15 09:13

Kontraktet med Joakim Hillding sträcker sig säsongen ut.

28-årige Hillding har producerat 121 poäng på 279 SHL-matcher tidigare i karriären för Växjö och Färjestad.

Den här säsongen har det bara blivit sex poäng (3+3) på 24 matcher för centern i Växjö.

– För mig står Luleå Hockey för en fartfylld och frejdig hockey fylld av kamp och fysiskt spel. Det känns därför spännande att flytta upp till Norrbotten för att ta nästa steg i min utveckling.

– Jag ser fram emot att få spela så mycket som det bara går och det skall bli kul att träffa både Anton Hedman och Gustav Rydahl som jag känner och har spelat med sedan tidigare, säger Hillding till klubbens hemsida.

Lars Bergström:

– När vi nåddes av beskedet att Kennedy ville flytta hem så blev det plats över som behövde fyllas så snart som möjligt. Att vi har signat Joakim för resterande delen av säsongen känns väldigt bra utifrån att han redan har spelat nästan 300 SHL-matcher och att han har en god bild om vårat lag.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!