Backstjärnan om senaste mötet med Boork: "Har börjat säga hej"

Det är knappast någon hemlighet att Emma Eliasson och Leif Boork har en frostig relation. Men nu har de tagit ett steg i rätt riktning.

Foto: Pär Bäckström

Ishockey2016-12-07 17:13

Emma Eliasson har inte spelat i landslaget sedan i våras. Efter den omtalade schismen med Damkronornas förbundskapten, Leif Boork, har hon inte blivit uttagen till någon landslagstrupp. Den kommande fyrnationsturneringen i Linköping (16-18 december) är inget undantag.

Men nu har backstjärnan och förbundskaptenen åtminstone börjat hälsa på varandra.

– Jag hälsade på honom förra helgen när han var upp och såg matcherna. Men inte mer än att hälsa. Så vi har ju tagit oss en bit på vägen i alla fall. Förut hälsade vi inte ens. Men nu har vi börjat säga hej, berättar Emma Eliasson i Radiosportens hockeypodd, Istid.

27-åringen som leder backarnas poängliga bland svenskor i SDHL, har hittills svarat för 18 poäng på 22 matcher.

Den 31 mars inleds VM för svensk del i Plymouth, Massachusetts i USA.

Emma Eliasson berättar vidare för Radiosporten att hon mer än gärna hade velat vara med.

– Som det ser ut i dagsläget, så vill jag ju spela i landslaget. Men sedan är det ju upp till om vi löser situationen. Vi står i ett vägskäl, där vem ska kontakta vem. Vi får se om det blir någon lösning på det.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!