Fortsatt tungt för Sävast

Möjligheten att öka avståndet till bottenkonkurrenterna fanns.
Men efter 0-2 mot Hudiksvall är tabelläget oförändrat för Sävast.
Det vill säga - kniven mot strupen.
- Men vi har allt i egna händer, betonar tränaren Ivan Nordqvist.

HUDIKSVALL2006-09-18 06:00
Sävast är inne i en tung period för tillfället och det är upplagt för en rysaravslutning i botten på division II.
Helgens förlust mot Hudiksvall gör att fyra lag finns inom fyra poängs avstånd. Än är dock Sävast på säker mark - men frågan är hur länge till?
- Det är fortfarande upp till oss själva, säger Sävast tränare Ivan Nordqvist.
Bodenlaget har inte vunnit sedan början på augusti och mot Hudiksvall fanns inget som talade för ett trendbrott. Försvarsspelet höll långa stunder hög klass men i motståndarnas straffområde, där matcherna vinns, saknades kvalitet och tyngd.

Chanser tre gånger om
Och med tre omgångar kvar av serien har Sävast gjort minst mål i serien.
- Vi måste börja göra mål helt enkelt. Vi skapar chanser men är inte tillräckligt effektiva när de dyker upp, säger Nordqvist.
Även om inte Sävast vaskade fram farligheter på löpande band så fanns det ett och annat tillfälle att spräcka Hudiksvalls nolla på. Bland annat tre gånger om i slutet på första halvlek.
Allra närmast var Ola Carlsson som nickade utanför från nära håll.
- Hudiksvall började bäst och hade det mesta av spelet. Men sista kvarten gör vi riktigt bra och tar nästan över lite, berättar Ivan Nordqvist.

Misslyckad rensning
Sävast behöll också taktpinnen en bit in på andra halvlek men sedan tog orken slut hos gästerna. Felbeslut, dålig markering och trötthet gjorde att Hudiksvall kom allt närmare ett ledningsmål.
Och i 71:a minuten blev det verklighet.
Ett inlägg från kanten nådde bortre stolpen där Örjan Dahlqvist nickade in 1-0.
Nio minuter senare avgjordes matchen definitivt då Sävast misslyckades med en rensning och gav Peter Wallin fritt läge i straffområdet att skjuta 2-0.
- Slutet av första halvlek och början av andra tycker jag att vi kan ta med oss. Då är vi lika bra som Hudiksvall, säger Nordqvist.Målen: 1-0 (71) Örjan Dahlqvist, 2-0 (80) Peter Wallin.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!