Tränare erbjöds fixa läggmatch

Ari Tiittanen, tidigare tränare i det finska fotbollslaget Allianssis, har blivit erbjuden att arrangera en match i finska fotbollsligan.
För knappt två år sedan fick Tiittanen ett samtal där en man som talade engelska erbjöd Tiittanen en betydlig summa som ersättning.

Helsingfors2005-07-19 21:12


- Jag kontaktades av en person och blev tillfrågad om jag kan arrangera en match. Jag meddelade att det under inga omständigheter kommer på tal. Därefter bad han flera gånger om ursäkt för att han föreslagit något sådant. Han sade att han fått i uppdrag att ringa, säger Tiittanen.

- Jag förde genast saken vidare till klubbledningen, och berättade för dem vad som föreslagits och vad jag svarat.

Tiittanen ville inte berätta vilken match det rörde sig om och hur stor summa som erbjöds. Han betonade att det här är enda gången under hans tränarkarriär han fått ett sådant här förslag. Han tror inte att de här händelserna har någon koppling till de misstankar som riktats mot Allianssi den senaste tiden.

Tiittanen ersattes av belgiern Thierry Pister då Allianssi fick nya ägare. I den första matchen med Pister som tränare förlorade Allianssi med 0-8 mot Haka i en märklig match som har utretts av den finska fotbollsförbundet. Beslut om eventuell bestraffning kommer att fattas på fredag i ett möte mellan förbundet och finska ligaföreningen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!