Efter förlusten: ”Samla kraft och vinna rätt matcher”

Det blev en förväntad förlust när Boden Handboll mötte svenska mästarinnorna Sävehof borta.

Det blev tvärstopp mot Sävehof för tränaren Tobias Pettersson och Boden Handboll.

Det blev tvärstopp mot Sävehof för tränaren Tobias Pettersson och Boden Handboll.

Foto: Pär Bäckström / Frilans

Handboll2020-10-23 21:42

Boden får fortsätta att jaga sin första poäng, både i årets SHE, och mot mästarlaget IK Sävehof från Partille. För i det tolfte mötet genom tiderna mellan lagen kom den tolfte förlusten. Dessutom den femte raka förlusten i ligaspelet och man är kvar i botten på noll poäng.

Ett hårt sargat Boden startade sin resa mot Partille redan 4.30 på fredagsmorgonen. Dock utan målfarliga niometerspelaren Moa Nilsson som kastade in handduken strax innan avresa.

— Det var verkligen en bagarväckning, konstaterar tränaren Tobias Pettersson och berättar också att Moa Nilsson vaknade med halsont och därför inte var med i matchen.

Trots en tuff start på matchen där Sävehof drog ifrån till 7–2 ganska omgående kan Boden ändå ta med sig sin första halvlek. 

För efter trettio spelade minuter hade man krympt hemmaledningen till blott två bollar (10–8) efter ett fantastiskt bra försvarsspel och ett mycket inspirerat målvaktsspel av danska Mie Sörensen.

— Hon har gjort en fantastisk säsongsinledning tillsammans med hela försvaret, tycker jag. Där har vi verkligen fått utdelning och träff. Det är ju det som vi riktat in oss på. Och det känns ju skönt att det man tränar på ger resultat i någon form. 

I den andra halvleken lade Sävehof in ett par växlar till och då hade Boden inte någon som helst chans, trots fortsatt bra målvaktsspel från Mie Sörensen. Men det var framförallt anfallsspelet som gick i stå för Boden. Man gör endast sex mål i andra halvlek och släppte iväg hemmalaget i kontringar som man utnyttjade. 

Matchen slutar till slut i förlust med fjorton bollar. Med fem förluster på lika många matcher i årets serie ser det tungt ut för Boden, men faktum är att man mött idel topplag hittills. På onsdag väntar H65 Höör hemma. Den sista matchen mot lag som parkerar topp sex i tabellen.

— Det stämmer. Vi har i alla fall på pappret lite lättare matcher med Skara, Kristianstad, Heid och Kungälv efter det. Då gäller det att vi kan samla kraft och vinna rätt matcher.

Tobias Pettersson är trots storförlusten ändå nöjd med hur hans lag presterade.

— Jag tycker att vi tar oss an uppgiften på helt rätt sätt och visar att vi har kapacitet. Kan vi göra trettio bra minuter här kan vi förhoppningsvis göra sextio bra minuter mot lite sämre lag.

Matchfakta

Sävehof–Boden Handboll 28–14 (10–8)

Boden: Faith Eriksson 3, Sara Nordström 3, Lotta Kulju 2, Linnea Öhrnell 2, Annamarija Boras 2, Laura Eggert 2.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!