GMFF missade drömchans

I ett stort drama missade Gällivare/Malmbergets FF kvalchansen i den direkt avgörande matchen mot gästande Sunnanå SK 1- 1 (0-0). - Känns riktigt bistert och tungt just nu, konstaterar assisterande tränaren, Peter Askebrand.

GÄLLIVARE2007-10-01 01:45
Inför storpubliken på hemmaplan, cirka 1.100 personer hade GMFF chansen att på egen hand ta sig vidare till kval genom vinst i en direkt avgörande match mot gästerna. Att det stod mycket på spel för båda lagen syntes i den första halvleken då det mest handlade om kamp och skönspelet uteblev. I den andra rundan tog matchen fart och efter att Sunnanå tagit ledningen i den 59:e minuten vaknade hemmalaget och tog över initiativet i matchen. GMFF kvitterade också helt rättvist genom Pär Rantapää i den 65:e minuten som något turligt fick se bollen gå in i målet.Få vassa chanser
Några minuter efter kvitteringen hade Sunnanå ett gyllene läge att åter ta ledningen då laget tilldömdes en straff, en straff som målvakten i hemmaburen Tony Nyström kanonräddade. - Det kändes som att vi skulle få in boll till efter vår kvittering och straffräddningen. Men vi hade svårt att få till riktigt vassa chanser trots spelövertaget, fortsätter Askebrand.Slutet av matchen blev en vild forcering av hemmalaget men gästerna lyckades hålla undan och ett vilt jublande Sunnanå kunde konstatera att man tagit kvalplatsen efter slutsignalen.- Det hade varit enormt roligt att få förlänga säsongen med kvalspel. Men tyvärr har vi inte marginalerna med oss och igen snubblar vi på mållinjen precis som förra året. Det är bara att gratulera Sunnanå som är ett spelande och ett bra lag. I GMFF var tidigare nämnd målvakt, Tony Nyström sevärd. Han blev också utsedd till matchens lirare. Extra plus också till mittfältaren Mattias Turtola. Målen, GMFF: Pär Rantapä.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!