Nyckelspelaren: ”Vi är starkare än förra året”

Tre insläppta mål – på säsongens tre första matcher.Då kommer backstjärnan Linus Johansson med ett kaxigt utspel.– Vi borde ha en av de bästa backlinjerna i serien, säger Linus Johansson.

Foto: Linda Wikström

Foto: Linda Wikström

Foto: Linda Wikström

Fotboll/Luleå2014-05-10 10:15

4–0 hemma mot Sylvia.

2–2 borta mot Västerås.

Och 1–1 borta mot Brage.

Så ser IFK Luleås facit ut efter tre spelade omgångar av division I.

Hittills har Luleålaget släppt in tre mål bakåt – en siffra som borde ha varit något lägre, om det inte vore för slarv i fokuseringen under säsongens andra match.

– Mot Västerås släppte vi in två. Det var fokuset som var så jäkla dåligt. Det hade inget med vårt försvarsspel att göra. Det handlade bara om att vi inte var där mentalt, säger mittbacken Emil Johansson.

Hans backkollega, Linus Johansson, menar att IFK Luleås defensiv är klart bättre än förra året. Och nu kommer backveteranen med ett kaxigt utspel om IFK:s täta och hårda försvarsspel.

– Vi är starkare än förra året. Egentligen har alla i backlinjen spelat högre så vi har lite rutin från det. Vi har bra press med hela laget och vi borde ha en av de bästa backlinjerna i serien.

Något som blivit ett rejält lyft för division I-laget är adderingen av Emil Johansson från Bodens BK. Det har höjt lagets defensiva kvalitet flera snäpp – och han är ännu bättre när han får jobba med just Linus Johansson.

– Vi har spelat med varandra i BBK under två säsonger tidigare. Det funkar klockrent mellan oss. Vi har lite olika spelstilar och jag tror att vi passar bra ihop, säger Emil Johansson (bilden till vänster) och fortsätter:

– Linus är rejäl, lång, bra i luften och hyfsat stark ändå för sina 50 kilon (skratt). Nej, men han är mer i luften och lite fulare. Jag är lite snabbare och rappare. Jag tror att vi är en bra kombination.

Linus Johansson är heller inte sen med att hylla sin nygamla lagkamrat. Han beskriver Emil Johansson som en smart spelare som klarar av att lösa nästan alla svåra situationer i försvarsspelet.

– Det är skönt att spela med Emil. Han är en väldigt smart spelare som det är enkelt att spela med. Han har ett ruggigt spelsinne och löser det mesta, säger Linus Johansson.

Matchdags

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!