Framtiden för flera av Piteås spelare är osäker och en av spelarna som ser ut att lämna klubben är anfallaren Tetteh Komey.
– Jag väntar fortfarande och får se vad som kan hända, men vi är inte där än. Jag vet inte om jag ska spela söderut eller om jag stannar då några lag har hört av sig. Piteå vill att jag ska stanna men det blir svårt för mig, säger Komey.
Hur stor är chansen att du stannar i Piteå?
– Det blir svårt eftersom jag vill spela så högt som möjligt. Laget kommer att tappa flera spelare men det hänger på vilket erbjudande jag får. Får jag ett bra kontrakt av någon klubb så. Det är det jag väntar på. Jag åker till Afrika nästa vecka på måndag och måste ta ett beslut innan dess.
Division 2-spel är inget Komey säger sig sikta på och han har tre-fyra anbud. Eftersom Komey är bosatt i Luleå ser han en flytt till IFK Luleå som en möjlighet.
– De har ringt mig för ett tag sedan. De sa att de ville ha mig så jag väntar bara. Jag får se vad de har att erbjuda för jag måste skriva på innan jag åker.
Har du fått något erbjudande av IFK Luleå?
– Inte direkt. De sa bara att man ska prata. Jag sa att jag bor i Luleå och att det inte är några problem. Sedan dess har jag inte hört något mer och jag väntar bara.
IFK har sagt att man måste sänka spelarlönerna. Hur mycket påverkar det dig?
– Det är ett problem. De ringde och sa det men allt beror på vad de säger. Annars får jag kanske åka söderut. IFK Luleå har många bra spelare och att spela där vore mycket bättre för mig. Jag hoppades att de skulle stanna i serien för det är bra för både laget och regionen. Kan de förstärka med bra spelare från Piteå vore det bra för dem.