Piteå startade den obligatoriska träningen 14:e januari. Dagen efter var resa för Imo bokad från Nigeria.
– Med ett år kvar på arbetstillståndet trodde vi att allt var grönt. Nu ligger de pappren i lägenheten i Piteå, men vi har kontakt med svenska ambassaden i Nigeria och hoppas det ska lösa sig inom kort, kommenterar Jan Erik Andersson.
Piteå åker till Umeå för säsongens första träningsmatch på lördag. En match som Anam Imo kommer att missa. I slutet av månaden åker Umeå upp till Piteå för premiärmatch i gruppspelet i Svenska Cupen.
– Anam är frustrerad över situationen. Hon hade gärna varit här i tid. Olyckligt att det blivit så här, säger Piteås sportchef Leif Strandh.
Anam Imo värvades till Rosengård i juli 2018. Hon hade innan avresan till Sverige utsetts till Afrikas mest lovande spelare. Efter säsongen 2020 värvades hon till Piteå IF. Senaste säsongen varvade 22-åriga Imo toppinsatser med mindre bra matcher och hade stundtals problem med ett knä.
– Men vi har inte hört något annat än att hon är i speldugligt skick. Hon har tränat på efter förra säsongens slut i november. Nu hoppas vi bara få hit henne till Piteå inom kort, kommenterar Leif Strandh.
Anam Imo noterades för fem mål i allsvenskan senaste säsongen.