Spelarna det handlar om är defensive innermittfältaren, Hallen Juma, och skotske mittbacken Jamie Pyper.
Det är speciellt Hallen Juma, som kommer att bli saknad, enligt GMFF-tränaren, Krister Taivalsaari.
– Han har ju spelat varenda minut. Vi har haft honom som städgumma på mitten, och han har varit bäst, vi har haft honom som mittback, och han har varit bäst, säger Taivalsaari.
Varför lämnar han?
– Jag vet faktiskt inte. Jag fick bara ett meddelande där han skrev att han inte kommer spela med oss något mer. Det kommer bli en stor förlust för oss och det kommer märkas, säger Taivalsaari, och fortsätter:
– Bara att hoppas att han får en bra klubb att spela i, han har riktigt bra potential. Jag önskar honom lycka till, säger GMFF-tränaren.
Angående förlusten av den skotske mittbacken, Jamie Pyper, har Taivalsaai, följande att säga:
– Vi kom överrens tillsammans att det var lika bra att bryta och att han kunde åka hem. Det funkade inte riktigt men han är en bra kille.
I nuläget kommer inte GMFF att agera för att fylla upp de två luckorna som skapats.
– Inte som det är nu, men vi får se. Vi har unga egna killar som har suttit på bänken som jag vill ska ta lite större ansvar.
GMFF hade som målsättning att komma topp fem i serien, men vårsäsongen har inte blivit som Taivalsaari tänkt sig.
– Det har varit en besvikelse. Vi har haft väldigt stort bollinnehav i nästan varje match. Tyvärr har vi släppt in för mycket mål, säger han.
Kuriren har sökt Hallen Juma för en kommentar, men inte lyckats nå honom.