– Jag brukar inte kommentera domarens insats, säger Marcus Eriksson, tränare i Harads diplomatiskt.
Vad Eriksson tänkte är en annan sak.
Först drog Erik Wallin ner en Storforsspelare på väg mot Haradsmålet. Grad blåste för straff och hissade rött kort för Wallin.
Anton Andersson snackade med domaren.
Då fick han gult kort.
– Får man inte kommentera domslutet, undrade Andersson.
Då plockade Grad åter upp det röda kortet.
Björn Enbom svarade för en utmärkt räddning på straffen. Men med nio man mot elva hela andra halvlek orkade inte Harads stå emot.
Richard Grad kommenterade domsluten:
– Det första röda var för en målchans där spelaren drog ner sin motståndare. Det andra var för snack.
Du ångrar inte något av domsluten?
– Nej, varför skulle jag göra det?
Storforstränaren Patrik Nilsson ger domaren rätt.
– Straffen var solklar, absolut. Och det är ingen nyhet att snack kan ge varningar, säger Nilsson.
Nilsson håller med om att det var en märklig match.
– Mycket märklig. Hade vi gjort mål på straffen hade det förmodligen blivit många fler. Framför allt tycker jag vi ska prisa Harads för ett fruktansvärt bra jobb, säger han.
Det tycker Marcus Eriksson också.
– I första halvlek höll vi emot bra. Storfors ägde bollen, men vi skapade lika mycket framåt.
Bäst i Harads: målvakten Björn Enbom och vänsterbreddaren Niklas Hermansson, som gör något matnyttigt i alla situationer. Harads tunga pjäser i backlinjen visade åter att de kan konsten att försvara sitt mål.