När de båda lagen senast drabbade samman i Stotfors var det en mycket händelsefattig affär som efter endast två målchanser under hela matchen slutade 0–0. Desto mer spännande blev det nu i Luleå.
Efter en mållös första halvlek var det bortalaget som i den 69:e minuten tog ledningen, då Tobias Viklunds skott ställde Gustav Stålnacke i Baik-målet.
– Jag tycker vi inleder matchen ganska segt och kommer inte upp i nivå, även fast vi håller ihop laget hyfsat. Sen tar de oturligt nog ledningen, men vi visste vad vi skulle göra, fortsatte köra och till slut lönade det sig.
För det dröjde bara fyra minuter innan matchen var utjämnad, och i den 84:e minuten kunde Miguel Hansson fullborda vändningen på ett mycket vackert sätt genom att skruva in bollen i målvaktens bortre kryss.
– Max (Wårell) slår bollen till mig, jag får ytan för att testa, gör det, och får till ett bra skott. Det var jäkligt kul att få göra det avgörande målet så att vi vinner matchen. Det behövde vi.
Det var en match där derbykänslorna sprakade, och båda lagen bjöd upp till fysiskt spel.
– Det är ju derby, så då ska det vara lite hets och bli lite grisigt. Lite maskning från båda lagen och så, det trivs jag med. Men vi höll det ändå på en bra nivå där det blev inte för överdrivet, så det var en rolig match att spela.
I och med denna vinst går Baik upp på en sjundeplats i serien, där det nu är nio poäng ner till Frösö på kvalplatsen.
En ganska bra start på höstsäsongen för er?
– Ja det var den omstarten vi behövde. Det visar att vi kan om vi vill. I andra matcher har vi kanske givit upp lite, men nu visar vi att vi är här för att vinna.
Blickar ni uppåt i tabellen nu?
– Ja den här vinsten är en av många hoppas jag. Sen är det ju även skönt att ha några lag emellan oss och nedflyttningsstrecket. Vi har match mot Gottne nu på lördag, så det får bli att fira lite idag, men sedan ställer vi om direkt och förbereder oss på den matchen, säger matchhjälten innan han ansluter till lagkamraternas firande inne i omklädningsrummet.
Matchfakta
Bergnäsets AIK – Storfors AIK 2–1(0–0)
Målet, Saik: Tobias Viklund
Målen, Baik: Max Wårell, Miguel Hansson