Snabbast i Boden

Mellby Spader och Gunilla Lundqvist blir duon som ska försvara Peabtravets färger i årets Amatör-SM.
Det handlade om ledning från start till mål i uttagningen i går.
- Vilken grym häst, utbrast segrarinnan.

BÄST. Mellby Spader var starkast i Boden.

BÄST. Mellby Spader var starkast i Boden.

Foto: Jens Bäckström

Boden2012-06-30 06:00

Luleåamatörerna Gunilla och Karl-Gustaf Lundqvist är de som sköter om Mellby Spader och det har de gjort hela karriären. Sjuåringen har stoppats av av skador till och från, men nio segrar på 24 starter skvallrar om att det är en kapabel dam. Och gårdagens vinnarodds 19,78 är det högsta hon delat ut. Hon kom till start med bara ett lopp i kroppen i år och slutade då oplacerad. Formen var därmed svårbedömd för spelarna men det var en mycket väl förberedd häst som äntrade tävlingsovalen.

- Hon är kapabel och ger sig aldrig när hon står på fyra friska ben, kommenterade Lundqvist.

Finalen i Amatör-SM avgörs på Dannero den 27 juli.

Från ett fjärdespår bakom bilen dundrade man till ledningen och väl där såg man ut som vinnare hela vägen. Civil Modelle pressade runt slutsvängen men var slagen in på upploppet. Forsyth Action och B.W.L.Power spurtade bra men hann aldrig hota på allvar.

- Jag satt bara i sulkyn och åkte med som en passagerare. Det var hästen som var grym och det här är det största jag varit med om, avrundade Gunilla Lundqvist.

Ge honom ett snällt lopp
V5-spelet inleddes med en praktskräll. H.P.Baxter och Per Gustafsson smög med i tredje invändigt och när man fick fritt fram 300 kvar hade man de bästa spurtkrafterna.

- Vi hade bestämt på förhand att ge honom ett snällt lopp och det löste sig perfekt. Han kände stark när luckan kom och det här är en jättefin häst i grunden, sade Per Gustafsson.

Vinnaroddset blev hela 75,58.

Mr Brightside vann fyra lopp i fjol men det tog halva 2012 innan årets första seger bärgades. Trots tredjespår halva loppet vann han enkelt i skral omgivning. Men han såg dock formstark ut och kan nog göra sig gällande i bättre sammanhang framöver.

Trög första varvet
Big Boy Laday gör sin första säsong hos Lars Marklund och har börjat bra med en mersmakande tredjeplats och nu en seger via spets från start till mål. I sulkyn satt Jan Norberg.

- Han gick väldigt bra sista varvet när vi körde fort, men första varvet var han trög och jag vara efter honom mer än en gång, sade Norberg.

Nu blev det ändå en säker seger före bra spurtande Born to Walk Alone.

Hemmatränaren Jaakko Alamäki visade upp en fin treåring i ett treåringslopp med 50 000 kronor till vinnaren. Beverly Boulevard fick anfallsorder ut på sista lång sidan och blåste förbi hela fältet och försvann till överlägsen seger på 1.17,6/2 140 meter voltstart. Mycket imponerande.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om