Sara Bergström lägger klubban på hyllan - för gott

IBK Boden kan aldrig bli ett topplag om man fortsätter i gamla hjulspår.
Det menar backen Sara Bergström som efterlyser tyngre spelarvärvningar - och en ny tränare.
- Det kan vara positivt att få in en ny röst, säger hon.

BODEN2007-04-04 06:00
Sara Bergström har bestämt sig för att lämna Boden - än en gång. Så sent som förra säsongen återvände hon efter först ha skrivit på för moderklubben Ängelholm. Den här gången är det dock på allvar eftersom hon nu bestämt sig för att lägga klubban på hyllan för gott.
- Jag känner mig less på att kuska land och rike runt till sporthallar och när jag inte har några andra kopplingar till Boden än innebandyn så kommer jag att flytta, säger Bergström och nämner Göteborg, Halmstad eller Ängelholm som tänkbara adresser.

Kontraktet hängde löst
Hon säger att hon är mätt på innebandy och beskriver säsongen som jobbig. Laget fick kämpa i seriebotten och elitseriekontraktet hängde löst ända fram till slutet.
- Dessutom missade jag många matcher efter jul när jag var sjuk, Det blev bara fyra matcher efter att jag kom tillbaka, säger hon.
Det blev fyra säsonger för Sara Bergström i IBK Boden och när hon ska ta fram höjdpunkterna nämner hon direkt första säsongen i klubben, 2003-2004, när IBK drog över 2700 personer till matcherna. Tiden när Boden var ett topplag.
- Matcherna i ishallen var helt fantastiska och jag kommer att sakna lagkompisarna och alla som funnits runt laget.

Behöver en nytändning
Alla officiella avhopp tillsammans med de spelare som ännu är osäkra gör att framtiden för laget känns allt annat än ljus.
Sara Bergström menar att IBK Boden måste höja nivån på spelarmaterialet om klubben har ambition att bli ett topplag igen.
- En ny tränare skulle också vara bra för laget.
Varför det?
- Det kan bli en nytändning för spelarna, det kan vara positivt att få in en ny röst.
Sara Bergström betonar dock att hon inte har något personligt emot nuvarande tränaren Suzanne Ahlman som tränat laget de senaste två åren.
- Hon har gjort ett fantastiskt jobb och är en bra tränare.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om