Bodens Hockeyförening har inte haft marginalerna med sig på sistone i matcherna mot Clemensnäs.
Förra veckan blev det förlust med 2–4 hemma i Björknäshallen och i går fick Boden ge sig efter sudden death.
En hemmaspelare hakades upp i ett friläge och domaren Tobias Björk valde att blåsa straff.
Den förvaltade Fredrik Bäck på bästa och Boden fick se sig snuvat på extrapoängen.
Taavola missnöjd
Efteråt var tränaren Ulf Taavola irriterade.
– Jag är väldigt besviken på domaren och det har jag också talat om för honom. Det är han som avgör matchen. Vi hade ett liknande läge tidigare under matchen och då valde han att inte blåsa alls, suckar Taavola.
Bodentränaren kunde dock trösta sig med att laget i alla fall fick en poäng med sig hem till Norrbotten. Det såg backen Jesper Dahlroth till med sitt 2–2-mål i numerärt överläge.
– Ett slagskott från blålinjen som letade sig in bakom deras målvakt. Positivt är att vi gör båda våra mål i powerplay, säger Ulf Taavola.
Stabilt framåt och bakåt
Som helhet gjorde Boden sin bästa bortamatch mot Clemensnäs den här säsongen och imponerade framför allt i första perioden.
– Vi spelade väldigt stabilt, både framåt och bakåt och vaskade fram flera bra chanser. Kanske borde vi ha gjort något fler mål där, menar Bodentränaren.
– Men jag säger som jag sagt tidigare, jag tycker att vi blir bättre och bättre hela tiden.
Plötslig förlust för Boden
Jämnt – precis som senast.Och med Clemensnäs som segrare – precis som senast.Men den här gången lyckades Boden ta matchen till en förlängning.– Tyvärr avgör domaren till deras fördel, säger en besviken Ulf Taavola, tränare i Boden, efter 2–3-förlusten.
Målen, Boden: Jens Enlund, Jesper Dahlroth.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!