Pingisfest i Sävast

Drygt 150 pingisfantaster från Norrbotten och Västerbotten tävlade under helgen i Sävast Vårpool.
Men enligt hemmaspelaren Mikael Sundberg är bordtennisen i norra Sverige på nedgång.
- Det är inte lika häftigt att spela pingis som fotboll och ishockey, säger han.

BODEN2007-03-19 06:00
Mikael Sundberg, Sävast BTK, var både deltagare och tävlingsledare under helgens Vårpool i Sävast sporthall. Sportsligt skönjde han stora framgångar, men konstaterade bittert att tävlingen inte är lika populär som tidigare. Det är dock inte bara i Sävast som intresset minskat. Enligt Mikael Sundberg är pingisen på nedgång i stora delar av norra Sverige, anledningen är främst bristande intresse från ungdomar.
De spelare som är aktiva spelar dock mer än gärna och i helgen fick de chansen att spela riktigt mycket. Poolspel innebar många matcher i olika klasser.
Mikael Sundberg hörde till de framgångsrikare. Han var redan innan tävlingen förhandsfavorit till segern i herrelitklassen, tillsammans med Pekka Åberg, rankad som Finlands 13:e bästa spelare.
Det blev tillslut en riktigt landskamp i finalen.
Men Sundberg stötte på tufft motstånd i semifinalen. Kebnekaises Igor Krohin tog matchen till fyra set, men i det fjärde blev Sävastspelaren för svår.
- Jag har problem mot Igor. Han spelar med pennfattning och är tuff att möta. Jag har förlorat tidigare så jag är nöjd att jag slog honom, säger Sundberg.

Moradabbasi imponerar
Finalen blev desto enklare. Pekka Åberg besegrades med 3-1 i set. Första setet gick klart till hemmaspelaren (11-2).
- Det tog ett tag för honom att komma igång. Jag tyckte inte att det blev något spel alls i första setet. Men sedan tyckte jag det var jämt fram till slutet, säger Mikael Sundberg.
Pekka Åberg är rankad som Finlands 13 bästa spelare och du slår honom, hur känns det?
- Jag tycker inte att det säger så mycket om mitt spel utan det säger väl kanske mer om vilken klass den finländska bordtenniseliten håller.
Mikael Sundberg tror inte att han drog någon fördel av att ha spelat tätare med matcher innan finalen.
- Jag har så dålig kondition så det gynnade nog inte mig, säger han och skrattar.
Haparandas stora talang Pejman Moradabbasi, 14 år, fortsätter att håva in medaljer. När Kuriren var på plats under söndagen hade han redan två segrar i pojkar 17 och pojkar 20. Dessutom en fin sjätteplats i elitklassen där han åkte ut mot finalspelaren Pekka Åberg. Han var dessutom storfavorit till segern i pojkar 15 som spelades senare på eftermiddagen.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om