Moll i stället för mål
"Bara" 0-0 mot Morön. Lagkaptenen Martin Stridsman borta resten av säsongen. Nej, torsdagen var sannerligen inte Sävast dag. - Inte mycket gick med oss i dag, konstaterar Sävasts tränare Christian Samuelsson.
Sävast-Malå
Foto:
Sävast har haft stora bekymmer med skador under försäsongen och oturen ser ännu inte ut att ha släppt greppet om laget. Förutom Stridsman saknas även målvakten Christoffer Cylvén som opererade sin fot på torsdagsmorgonen och blir borta i drygt sex veckor.- Helt otroligt egentligen. Men det är ingenting som vi kan påverka, säger Christian Samuelsson angående alla skador. Matchen då? Jo, även på planen saknade Sävast hjälp av Fru Fortuna. Hemmalaget dominerade matchbilden men när laget närmade sig straffområdet tog det oftast tvärstopp. Morön spelade defensivt och gjorde det framgångsrikt. Dålig effektivitet
- Det märktes att de gick in för att spela 0-0. De blev ju överlyckliga när domaren blåste av matchen, menar Samuelsson. Själv var han inte lika nöjd.- Klart man är besviken med tanke på hur det såg ut. Jag anser att det här var en match som vi borde ha vunnit. Christian Samuelsson och hans Sävast kunde dock glädjas åt att laget fortfarande inte förlorat på sju matcher. - Vi får försöka se det positiva. Spelmässigt kan jag inte begära mer och får vi bara till effektiviteten så ska vi kunna ge dem i toppen en match.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!